Европейските борси започват седмицата предпазливо, след като миналата се представиха особено добре, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи сесията с 0,1% повишение, след като сутринта имаше известни колебания. Секторът за храни и напитки завърши търговията с 0,5% надолу, докато акциите на петролните и газовите компании записаха 1,3% ръст.
Германският фармацевтичен гигант Bayer се понижи с 18% на борсата, след като късно в неделя обяви, че е спрял тестовете на противосъсирващ медикамент заради „липса на ефективност“.
Нови данни показват, че инфлацията се забавя значително. Покачването на цените в Обединеното кралство е достигнало 4,6% през октомври, спрямо 6,7% през септември. Инфлацията в еврозоната беше потвърдена на ниво от 2,9%, което представлява спад спрямо 4,3% за предходния месец.
Инфлацията в САЩ се оказа по-ниска от прогнозите. Очакванията, че Федералният резерв е приключил с повишенията на лихвените проценти, донесоха големи ръстове на борсите в САЩ миналата седмица, а S&P 500 и Dow Jones Industrial Average записаха триседмична положителна серия.
Днес щатският долар падна до двумесечно дъно, тъй като се засилиха залозите за намаляване на лихвите веднага след март.
На пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион японските книжа за кратко достигнаха 33-годишен връх по време на днешната сесия, въпреки че след това се разделиха с част от ръста. Освен това инвеститорите следиха новините, че Китай е оставил своите референтни лихви по заемите непроменени.
Американските борси започнаха сесията си в понеделник с ръстове, докато Wall Street се подготвя за по-кратката празнична седмица заради Деня на благодарността.