Цената на петрола тръгна нагоре от края на юни, но от миналия месец тенденцията отново се обръща, пише в анализ на колумниста на Ройтерс Джон Кемп. Той изчислява, че от края на септември до 8 ноември цената на петрола се понижава със средно 17 долара за барел, или 18 на сто, и е с около 7 долара за барел (10%) по-висока спрямо юни.
През юни страните от ОПЕК+ предприеха доброволно съкращаване на добивите с близо 1,3 млн. барела на ден. Основно ограничението се пое от Саудитска Арабия (1 млн. барела) и допълнително от Русия. Но този ход засега се компенсира от увеличения добив на страните извън ОПЕК, например в САЩ, както и от занижените очаквания за развитието на глобалната икономика.
През август добивът на петрол в САЩ достигна рекорд - малко над 13 млн. барела на ден, опровергавайки очакванията, че ще има спад заради по-евтиния петрол в края на 2022 година.
Кемп отбелязва още, че промишлеността в САЩ, ЕС и Китай публикува данни за влошаване през октомври, след като между юни и септември имаше известен ръст в някои сектори. Напрежението в Близкия изток в началото на октомври за кратко маскира ситуацията на петролните пазари, но сега търговците се успокояват, че не са видими сигнали за разширяване на конфликта и цената на петрола отново е под нивото от 80 долара за барел.
В реално изражение цената на петрол - и за двата водещи сорта на пазара Брент и WTI, се движи в съзвучие със средните нива от началото на века, допълва още Кемп.