Цената на петрола ще остане под нивото от 90 долара за барел, въпреки намалените добиви и кризата в Близкия изток, сочи проучване на Ройтерс. Повечето анализатори са на мнение, че основният фактор, който ще влияе на пазарите догодина е бавният икономически растеж.
Очакванията на 40 икономисти и анализатори са, че през 2023 година сортът "Брент" ще достигне зена 84,80 долара за барел, а през 2024 година - 86,62 долара за барел. През септември, тоест преди началото на конфликта между Израел и "Хамас", очакванията бяха за цена от 84,09 долара барел през тази и 86,45 долара за барел през следващата година.
За първите 10 месеца на годината средната цена на европейския сорт е 82,60 долара за барел, допълва Ройтерс.
С повече от долар се променя прогнозата за цената на американския лек суров петрол (WTI) - прогнозата сега е за 80,32 долара за барел през 2023 година и малко над 83 долара за следващата година. Преди месец анализаторите очакваха цената през тази година да е 79,64 долара за барел, но прогнозата за 2024 година е същата - около 83 долара за барел.
Естествено, че пазарите ще са подвластни на геополитическото напрежение, но спирачката ще удря глобалното икономическо развитие, допълват още експертите.
Все пак, ако ситуацията в Близкия изток ескалира сортът "Брент" ще тества нивото от 115 долара за барел. На този етап военните действия нямат голям ефект, защото Израел не е голям производител, но намесата на Иран например и евентуални санкции срещу износа на петрол може да доведат до недостиг на пазара и цена от 100 долара за барел, вземайки предвид останалите ценообразуващи фактори.
Но повечето експерти не виждат възможност цената на петрола да остане на тези нива дълго време, защото тя ще ускори рецесията и съответно ще доведе до свиване на потреблението на петрол.
Саудитска Арабия и Русия обявиха доброволно намаление на добива на петрол до края на 2023 година и има сигнали, че Риад няма да удължи ограниченията през 2024 година отчасти, защото търсенето се завръща.
Според участниците в анкетата на Ройтерс през 2023 година потреблението ще се повиши с 1,5-2,2 млн. барела на ден през 2023 година и с 1-2 млн. барела на ден през 2024 година. Основните двигатели са Индия и Китай.