Основните индекси на Wall Street започват сесията в четвъртък на червено, като технологичният бенчмарк Nasdaq Composite изпада в още по-сериозна корекция, след като Meta стана поредната технологична компания, чиито тримесечни резултати не оправдаха очакванията на инвеститорите, пише CNBC.
Nasdaq се понижава със 151,35 пункта, или 1,18%, до 12 669,87 пункта. Широкият измерител S&P 500 отстъпва с 27,62 пункта, или 0,66%, до 4159,15 пункта, а бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбелязва спад от 58,26 пункта, или 0,18% до 32 977,67 пункта.
След като записа спад от 2,4% в сряда, Nasdaq Composite вече официално се намира на територията на корекцията, понижавайки се с близо 10% от най-високото си ниво на затваряне за годината, отчетено през юли.
През третото тримесечие Meta, компанията майка на Facebook, постигна по-добри резултати, но отбеляза, че през това тримесечие до момента се наблюдава известна несигурност, свързана с рекламите. Инвеститорите се притесняват и за контрола на разходите в подразделението Reality Labs на компанията, което през тримесечието е загубило 3,7 млрд. долара. Акциите на Meta поевтиняват с 1,5%.
Тези движения се наблюдават след тежка търговска сесия в сряда, която отчасти бе предизвикана от 9,5% спад на цената на акциите на Alphabet, компанията майка на Google.
Спадът в четвъртък обаче беше ограничен, тъй като растежът на брутния вътрешен продукт за третото тримесечие в САЩ се оказа много по-силен от очакваното. От юли до септември БВП на САЩ е нараснал с 4,9% на годишна база, докато икономистите, анкетирани от Dow Jones, прогнозираха повишение от 4,7%.
"Трудно е да се съчетае толкова добър икономически растеж с толкова слаби резултати на фондовия пазар", заяви Джейми Кокс от Harris Financial Group. "Има само едно ясно обяснение: инвеститорите смятат, че политиката на нулеви лихвени проценти е единственото условие, което позволява на икономиката да расте, а това очевидно е грешно.“
Отделно от това на петролните пазари фючърсите върху суровия петрол от сорта Брент поевтиняват с 1,35 долара, или 1,5%, до 88,7 долара за барел. Цената на фючърсите върху американския петрол от типа West Texas Intermediate се понижава с 1,47 долара, или 1,72%, до 83,92 долара за барел.
На валутните пазари еврото отслабва до 1,054 долара за брой.
Златото поевтинява с 0,52% до 1984,6 долара за тройунция
*Информацията е актуална към 17:20 ч.