Водещите индекси на европейските фондови пазари затварят на червена територия последната сесия за седмицата като инвеститорите анализират корпоративни данни от САЩ, пише CNBC. Но седмицата е една от най-добрите за европейските акции в последните месеци, въпреки ескалацията на конфликта между Израел и "Хамас".
Паневропейският Stoxx 600 изгуби 0,98% от стойността си и затвори седмицата на ниво от 449,18 пункта. На представянето на индекса натежаха технологичните компании, чийто спад не можа да бъде компнесиран от ръста при петролната и газовата индустрия. Индексът обаче записа най-доброто си седмично представяне от юли насам.
Германският DAX се понижи с 1,55% до 15 186,66 пункта, докато във Франция САС40 затвори седмицата на ниво от 7003,53 пункта. Спрямо предходната сесия това е намаление от 1,42 на сто.
Водещият индекс на Лондонската фондова борса - FTSE 100, отбеляза спад от 0,59% до 7599,6 пункта.
Напрежението в Близкия изток изнерви петролните пазари и цената на суровината се насочва към сериозен седмичен ръст, пише Market Watch. Американският сорт лек суров петрол (WTI) се насочва към поскъпване с около 3,6% спрямо началото на седмицата. Към края на европейската сесия цената му достига 86,58 долара за барел, което е повишение от 4 на сто. Европейският "Брент" поскъпна до 89,41 долара за барел, което е ръст от почти 6 на сто за седмицата.
На валутните пазари едно евро се разменя за 1,0508 долара. Стойността на британския паунд достига 1,2138 долара за брой. Щатският долар леко отстъпва след ралито в четвъртък (12 октомври). Вчера щатската валута записа най-рязкото повишение от март насам, след като данните за инфлацията подсказват ново повишение на лихвите от Фед.
Цената на златото се повишава с почти 3% до 1937,60 долара за тройунция. Ценният метал винаги е бил смятан като убежище от страна на инвеститорите в случай на катаклизъм.