Израелската централна банка планира да предостави доларови ликвидни средства на местните кредитори и да продаде чуждестранна валута за първи път, откакто позволи шекелът да се търгува свободно. Това е част от безпрецедентна програма за подкрепа на пазарите след изненадващото нападение на бойци от "Хамас", пише Bloomberg.
Централната банка ще продаде 30 млрд. долара и ще предостави до 15 млрд. долара чрез суап механизми, става ясно от съобщение в понеделник. Целта е да се елиминира волатилността на валутния курс на шекела и да се предоставят необходимите ликвидни средства, се допълва в съобщението.
Израелската валута за кратко изтри загубите, след като отбеляза спад от 2% в началото на сесията в понеделник. Тя се търгуваше с понижение от 1,6% до ниво от 3,9099 за долар към 9,34 ч. местно време.
Бенчмарковият борсов индекс в страната TA-35 отбеляза най-голямата си загуба от над три години насам в неделя с понижение от 6,4%.
„При подобни обстоятелства запазването на стабилността е по-важно, отколкото нивата“, коментира Джефри Ю, валутен и макростратег в BNY Mellon в Лондон. „В краткосрочен план ще има известна волатилност на пазарите, но очакваме тя да бъде управляема. Очаква се ликвидна подкрепа и Израелската централна банка има много опит по тези въпроси“, допълва той.
Това е първата намеса на централната банка от около две години насам и за първи път в историята тя продава долари. Решението за подкрепа на шекела следва най-кървавото нападение срещу Израел от десетилетия. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че войната с бойците от "Хамас" в ивицата Гаца ще бъде дълга и „трудна“.
Ръководителите на централната банка бяха против подкрепата за шекела, въпреки че притесненията на инвеститорите около противоречивите усилия на правителството за отслабване на правомощията на съдебната система натежаваха върху валутата от няколко месеца насам. Шекелът е един от най-големите губещи тази година сред кошница от 31 големи валути, следени от Bloomberg.
Програмата за валутни намеси започна преди повече от десет години от тогавашния председател на централната банка Стенли Фишер с цел овладяване на ръста на шекела. Тя помогна на централната банка да натрупа резерви, които сега надхвърлят една трета от брутния вътрешен продукт на страната. Те възлизаха на близо 203 млрд. долара в края на август.