fallback

Поскъпването на долара застрашава развиващите се икономики

Подхранен от разширяващия се разрив в световната икономика, доларът се завърна мощно, поскъпвайки рязко спрямо почти всяка основна валута през последните два месеца

14:11 | 20.09.23 г. 5

Марк Наш е смятал, че силното поскъпване на щатския долар е приключило.

Краят на 2022 г. е, а залозите му срещу облигациите се изплащат, след като увеличението на основните лихви от Федералния резерв срина неконтролируемо пазарите. Затова фондът, който Наш управлява в Jupiter Asset Management, подобно на много други, прави популярен залог на следващата фаза от цикъла: тъй като затягането от Фед доближава своя край, то ще спре спре наплива от пари, които бяха излети, за да се възползват от нарастващите лихви – и американската валута ще поевтинее.

Тази стратегия явно се отплащаше добре на моменти тази година, докато доларът поевтиняваше, пише Bloomberg. Но през юли щатската валута остро обърна посоката си.

Подхранен от разширяващия се разрив в световната икономика, докато САЩ се противопоставят на песимистичните прогнози, а растежът в Китай и Европа се забавя, доларът се върна мощно, поскъпвайки рязко спрямо почти всяка основна валута през последните два месеца.

Това неочаквано възраждане ехти навсякъде по света. Инвеститорите вече преустановяват сделките. Официалните лица в Китай и Япония предприемат мерки за защита на своите валути. Американските компании се подготвят за удар върху печалбите си. А в развиващия се свят се събуждат болезнени спомени от 2022 г., когато доларът предизвика икономически сътресения, повишавайки цените на стоките на световните пазари и увеличавайки бремето на външните дългове.

„Доларът отново е звяр“, казва Наш, който се отказва от мечата си позиция за долара в средата на годината.

Възстановяването на зелената валута е още един пример за това колко много пазарите са били заслепени от изненадващата устойчивост на американската икономика – и трайната инфлация, която идва с нея. В края на 2022 г. повечето икономисти прогнозираха, че Федералният резерв вероятно вече ще е преминал отвъд режима на борба с рецесията, намалявайки лихвените проценти, за да започне бързо възстановяване.

Вместо това САЩ се развиват, въпреки че растежът показва признаци на забавяне в чужбина. Това кара инвеститорите да пренасочват пари към САЩ, където се очаква лихвените проценти да останат по-високи, а фондовият пазар е подкрепен от очакванията, че Фед ще прекрати цикъла си на повишаване на лихвите с до голяма степен непокътната икономика.

Комбинацията изтласка индекса Bloomberg Dollar Spot отново към тазгодишните върхове след рекордно осемседмично рали, което започна в средата на юли.

Засега доларът все още остава под върховете от миналата година. Това направи последиците по-приглушени, отколкото през 2022 г., когато рязкото поскъпване на долара влоши инфлационния натиск по света, вдигайки цените на стоките, включително петрола, които се ценообразуват в американската валута.

Но заради малкото увереност, че динамиката зад неотдавнашното му покачване скоро ще се обърне, анализаторите се отказаха от мечи призиви за долара.

Чарлз Дибел, ръководител на отдела за търговия с фиксирана доходност в Mediolanum International Funds, е подкрепял по-слаб долар в началото на 2023 г., но заема неутрална позиция около средата на годината, тъй като икономиката на САЩ продължава да се представя по-добре.

„Ако опрете пистолет в главата ми, вероятно все още бих предпочел по-слаб долар през следващите шест до 12 месеца“, казва той. „Но за следващите три месеца не съм толкова убеден. Вероятно може да се засили още малко“.

Кит Джукс, стратег в Societe Generale, казва, че сега пазарът се движи повече от различаващите се перспективи за растеж, отколкото от самите лихви. Той посочва поевтиняването на еврото, въпреки че Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши основните лихви миналата седмица, и отдава този ход на по-песимистичните перспективи за растеж на банката.

„Единственото положително нещо, за което се сещам по отношение на еврото и паунда“, пише той в бележка до клиентите, „е, че очакванията за растежа на Великобритания и еврозоната вече са ужасни в сравнение с тези на САЩ“.

В САЩ, където по-оптимистичните перспективи за печалбите помогнаха да се повишат цените на акциите, покачването на долара заплашва да свие приходите от чужбина. Apple например каза, че силният долар е натежал върху продажбите в Европа и Азия, а Walt Disney очаква посетителите на тематични паркове, идващи от чужбина, да намалеят. Миналата година анализатори от Credit Suisse Group изчислиха, че всеки скок на долара от 8% до 10% води до средно около 1% удар върху печалбите на американските компании.

Като цяло обаче страните с нововъзникващи пазари вероятно ще понесат основната тежест. Причината отчасти е, че скъпият долар прави вноса по-скъп и засилва допълнително инфлационния натиск, насърчавайки централните банки да поддържат високи лихвени проценти, за да защитят своите валути и да предотвратят изтичането на пари в брой.

Миналата седмица правителството на Полша се намеси, за да подкрепи злотата, след като по-голямото от очакваното намаление на лихвените проценти предизвика разпродажба на валутата. Подобни движения на лихвите може да са останали безнаказани в миналото, но силният долар не оставя много място за разхлабване на политиката в подкрепа на икономическия растеж.

В Китай и Япония официални лица този месец сигнализираха за готовност да защитят валутите си от по-нататъшни спадове. След като международно търгуваният юан затвори на рекордно ниско ниво, китайските централни банки реагираха, повишавайки дневните референтни лихвени проценти на юана по-силно от очакваното, и се опитаха да вдигнат разходите за финансиране за тези, които залагат срещу валутата. В Япония Масато Канда, заместник-министър на финансите по международните въпроси, посочи, че правителството е готово отново да се намеси на пазарите, ако йената отслабне още повече.

„Ако една или и двете от тези централни банки се намесят чрез валутни резерви, вероятно чрез продажба на американски държавни облигации, перспективите пред долара са неясни“, пише Ева Сун-Уай, паричен мениджър в Лондон за M&G Investments, в бележка до клиентите си.

Спад в икономиката на САЩ също може да ограничи възхода на долара, въпреки че има малко признаци за такъв на хоризонта.

Наш, базираният в Лондон фонд мениджър в Jupiter Asset Management, е сред онези, които са поразени от промените на световните пазари тази година.

Миналата година неговият облигационен фонд надделява над повече от 90% от конкурентите си, отчитайки над 6% ръст. Той обаче е засегнат от неочаквани движения на цените на облигациите, когато колапсът на Silicon Valley Bank подхрани опасенията за кредитна криза в САЩ, и е загубил около 1% през 2023 г.

Залогът му срещу долара също се оказва лош. Имаше моменти, когато валутата поевтиняваше при по-слаби от очакваното данни само за да се обърне само часове по-късно. Той вижда това като ясен знак: движенията на долара отразяват намалените перспективи за растеж на други места по света.

Така се отказва от мечата си позиция за американската валута през юни.

„Историята на растежа на САЩ е просто силна, а останалият свят е слаб“, каза той. Ако Фед успее да укроти инфлацията и растежът на САЩ продължи, „доларът ще остане силен“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:14 | 20.09.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още