Цените на петрола се понижават в понеделник, тъй като опасенията относно колебливото икономическо възстановяване на Китай и по-силния долар натежаха след седем седмици поскъпване, дължащо се на затегнатото предлагане от съкращенията на добива от Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+), пише Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол от сорта Брент поевтиняват с 1,12 долара, или 1,29%, до 85,69 долара за барел, докато цената на фючърсите върху американския суров петрол от типа West Texas Intermediate се понижава също с 1,12 долара, или 1,35%, до 82,07 долара за барел.
Цените се понижиха, тъй като индексът на щатския долар продължи да се повишава, след като малко по-голямото от очакваното увеличение на цените на производител в САЩ през юли подкрепи доходността по държавните облигации въпреки очакванията, че цикълът от лихвени повишения на Федералния резерв е към своя край.
По-силният долар оказва натиск върху търсенето на петрол, като прави суровината по-скъпа за купувачите, които използват други валути.
„Суровият петрол е в зона на свръхкупуване от известно време, опровергавайки очакванията за корекция. Цената му е повлияна единствено от икономическия оптимизъм в САЩ, като не отчита все по-силните неблагоприятни фактори от еврозоната и Китай", заяви Вандана Хари, основател на компанията за анализи за петролния пазар Vanda Insights.
„Ребалансирането може да е закъсняло, но може има нужда от проверка на реалната пазарна среда в САЩ“, допълни Хари.
Тази седмица цените на петрола може да се колебаят в рамките на диапазона си, тъй като бавното икономическо възстановяване на Китай и по-силният щатски долар може да доведат до поевтиняването на суровината, но от ОПЕК+ посочиха, че ще направят всичко необходимо, за да затегнат предлагането и да стабилизират пазарите, коментира Тина Тенг, анализатор от CMC Markets.
Съкращенията на доставките от страна на Саудитска Арабия и Русия, които влизат в състава на съюза между Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, се очаква да намалят запасите от петрол през останалата част от тази година, което може да доведе до още по-високи цени, заяви Международната агенция по енергетика в месечния си доклад в петък.
Отразявайки затегнатото предлагане, спредът на Брента между двата му месечни договора остана непроменен в понеделник, след като достигна 67 цента в петък – най-широкият такъв от март насам.
Междувременно руски военен кораб откри предупредителен огън срещу товарен кораб в Черно море в неделя, засилвайки напрежението в ключов район за износа на суровини от Украйна и Русия.
В САЩ броят на работещите петролни платформи остана без промяна (525 броя) миналата седмица, след като намаляваше в продължение на осем поредни седмици, показва седмичен доклад на Baker Hughes .
*Цените са актуални към 9:40 ч.