fallback

Цената на петрола кръжи около многомесечни върхове*

Пазарът претегля опасенията от ограничаване на предлагането с очакванията за търсенето на горива преди ключовите данни за инфлацията в САЩ

10:18 | 10.08.23 г. 1
Автор - снимка
Създател

Цената на петрола се възстанови от по-ранните си незначителни загуби в четвъртък и достигна многомесечни върхове, тъй като пазарът претегля опасенията от ограничаване на предлагането с очакванията за търсенето на горива преди ключовите данни за инфлацията в САЩ, предаде Ройтерс.

Суровият петрол сорт Брент поскъпва с 26 цента, или 0,3%, до 87,81 долара за барел, достигайки най-високата си стойност от 23 януари. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) расте с 25 цента, също с 0,3%, до 84,65 щатски долара за барел - ниво, наблюдавано за последен път през ноември 2022 г.*

Запасите от суров петрол на САЩ са се увеличили с 5,9 млн. барела през последната седмица до 445,6 млн. барела, което е доста над очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, за ръст от 0,6 млн. барела, показаха данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) в сряда.

Износът на суров петрол от САЩ е спаднал с 2,9 млн. барела на ден миналата седмица, което е най-резкият спад в историята, до 2,36 млн. барела на дневно, сочат данните. Но пазарът вероятно очаква износът на суров петрол да се увеличи заради спреда между фючърсите на американския суров петрол и Брента, каза Фил Флин, анализатор в Price Futures Group.

Настроението на пазара беше повлияно и от потребителския сектор в Китай, който изпадна в дефлация, а фабричните цени продължиха да се понижават през юли, тъй като втората по големина икономика в света се мъчи да възстанови търсенето.

„Прогнозата за растеж от 5% от Китай, която изглеждаше твърде скромна за възприемане в началото на 2023 г., започна да изглежда твърде оптимистична, тъй като икономическото възстановяване на Китай след Covid-19 започна да губи инерция“, заяви Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор от Phillip Nova.

Пазарът очаква данните за индекса на потребителските цени (CPI) за юли от Съединените щати, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък, и които ще дадат насоки за бъдещата парична политика на Федералния резерв. Наблюдателите на пазара прогнозират леко ускорение на инфлацията на годишна база, а на месечна база се очаква да е поддържала същия темп като през юни (0,2%).

Междувременно от компаниите Chevron и Woodside Energy Group заявиха в четвъртък, че водят преговори със синдикатите, за да предотвратят заплахите от стачки в газови съоръжения, които взети заедно, осигуряват около 10% от втечнения природен газ (LNG) на световния пазар.

Опасенията за доставките на втечнен природен газ повишиха европейските цени на газа до почти двумесечен връх в сряда и подкрепиха перспективите за търсене на дизел като алтернативно гориво.

Въпреки това цените на петрола останаха подкрепени от опасенията за затегнато предлагане, тъй като напрежението между Русия и Украйна в Черноморския регион може да засегне доставките на руски петрол.

„Цените на петрола устояха на слабите икономически резултати от Китай през последните седмици, като участниците на пазара предпочетоха да съсредоточат вниманието си върху по-ограничените доставки от Саудитска Арабия и свиването на добива в Русия, за да продължат да се отдалечават от предишните си мечи позиции“, коментира в бележка Йеап Джун Рон, пазарен анализатор в IG.

Най-големият износител на суров петрол в света Саудитска Арабия планира да удължи доброволното си съкращаване на производството от 1 млн. барела на ден за още един месец, за да обхване и септември. Русия също заяви, че ще намали износа си на петрол с 300 хил. барела дневно през септември.

*Цените са актуални към 9:30 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:20 | 10.08.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още