fallback

Достигнат ли е пикът на лихвените увеличения?

Основната инфлация все още е доста висока, коментира Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър в „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“

23:32 | 01.08.23 г.

Проблемът с инфлацията още не е решен. Цените на горивата през последните седмици се движат във възходяща траектория и инфлацията може да бъде подхранена от този фактор. За еврозоната със сигурност можем да очакваме още увеличения на лихвите.

Това коментира Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър в „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

В еврозоната със сигурност можем да очакваме още увеличения на лихвите, коментира Каунджиев, уточнявайки, че прави това предположение, защото инфлацията все още не е овладяна. "Според последните данни основната инфлация е доста висока и мисля, че поне по отношение на ЕЦБ предстои продължение на политиката на затягане на лихвените проценти", посочи анализаторът.

На въпроса кога може да се очаква обрат в лихвената политика гостът каза, че лихвено понижение ще видим тогава, когато видим "рязко понижаване на инфлацията по отношение на стойността, когато се докладва месец за месец и когато видим по-рязък спад при енергийните ресурси, а също така по-рязък спад при недвижимите имоти и наемите, които са голяма компонента от инфлационния процес". 

"Меко приземяване [в еврозоната и САЩ] със сигурност ще има, но рискът е това да се превърне в нещо по-лошо, като стагфлация. Много централни банкери се хвалят, че са овладели инфлацията. Но аз мисля, че това не е благодарение на навременните им действия, а благодарение на това, че вече имаме съвсем различна конюнктура на пазарите. Тоест, вече имаме реални лихвени проценти, които охлаждат икономиката сами по себе си". 

Причините за ралито на Уолстрийт гостът коментира, като каза, че първият елемент на оптимизъм е в това, че "всички очакват сваляне на лихвите. Но това сваляне се очакваше да започне от юни, а реално не се случи, а видяхме точно обратното - имахме повишаване".

"Друг елемент е, че корпоративните печалби продължават да са налице. Повечето компании запазват маржовете си на печалба сравнително непроменени на фона на последните две години и редица компании предлагат добра дивидентна доходност в рамките на 7-8%, което е един вид спасение на инвеститорите от нивото на инфлацията", отбеляза събеседникът.

На какво се дължат трудностите, с които се сблъскват днес банкерите от Английската централна банка и какво да очакваме? Защо данните за слабост на китайската икономика вече не тревожи толкова много инвеститорите? Какви са основните изводи от Сезона на отчетите, който в момента е в разгара си? 

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:32 | 01.08.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още