Очакванията на пазарните участници са, че цикълът на повишение на лихвите е към своя край. Вчерашното повишение на лихвите от страна на Федералният резерв беше очаквано от всички. Това каза Даниел Дончев, изп. директор на "Експат Асет Мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
На следващата среща през септември се прогнозира по-скоро да няма увеличение и това, което видяхме да бъде едно от последните повишения, коментира той.
Анализаторът отчете, че въпреки сериозното увеличение на лихвите все още няма значително забавяне на пазарната активност, както и отражение на пазара на труда. „Потребителите остават уверени. Съчетанието на намаляваща от най-високите си нива инфлация и същевременно устойчива икономика и устойчив пазар на труда са позитивна новина за пазарите на акции и като цяло виждаме, че те се развиват позитивно от началото на годината", посочи гостът в предаването.
Ако Фед продължи с агресивната си политика, основният риск пред пазарите е рискът от рецесия. "Този ефект на монетарната политика има известно забавяне във времето и тя ще повлияе на реалната икономика с известно забавяне, което предстои да видим през следващите месеци и началото на следващата година, което неминуемо увеличава риска от рецесия, което е и основния риск за пазарите днес", коментира анализаторът.
В сравнение с предишни цикли на увеличение от страна на Фед, обаче, преди домакинствата са били доста по-задлъжнели и са ползвали доста повече кредити. Рязко увеличаване на лихвите имаше по-бърз ефект върху икономическата активност. "В момента виждаме, че икономиката е по-устойчива, защото домакинствата са по-малко задлъжнели, в по-добра форма са и увеличението на лихвите днес оказва по-малко влияние", каза още той.
Събеседникът каза, че Фед рядко се ангажира със заявка какво ще прави на следващите срещи.
"Те искат внимателно да следят данните на икономиката и да действат спрямо ситуацията, защото едни променливи сигнали внасят несигурност в дейността на бизнеса и потребителите. Така че централните банкери трябва да звучат стабилно, а не да причиняват стрес и волатилност. Те искат да действат постепенно и стабилно", каза анализаторът.
Целият разговор можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria