fallback

Слабите данни за китайския БВП удариха цената на петрола*

И двата бенчмарка поевтиняват с около долар, за което допринесе и възобновеният добив в Либия

10:33 | 17.07.23 г.
Автор - снимка
Създател

Цените на петрола продължават да се понижават за втора поредна сесия в понеделник, след като икономическите данни от Китай показаха забавяне на растежа през второто тримесечие, подхранвайки опасенията относно търсенето във втория по големина потребител на петрол в света, а Либия възобнови добива си през уикенда, съобщава Ройтерс.

Фючърсите върху европейския суров петрол от сорта Брент поевтиняват с 1,1 долара, или 1,38%, до 78,77 долара за барел, а цената на фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate се понижава със 1,06 долара, или 1,41%, до 74,36 долара за барел.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай се е повишил с едва 0,8% през второто тримесечие спрямо първото, показват данни, публикувани от Националното статистическо бюро, като възстановяването му след пандемията бързо загуби инерцията си заради по-слабото търсене в страната и в чужбина.

„БВП се оказа под очакваното ниво, така че няма да допринесе за разсейването на опасенията за китайската икономика”, смята Уорън Патерсън, ръководител на отдела за изследване на суровините в ING.

Китайските рафинерии са преработвали 1,6% повече суров петрол дневно през юни в сравнение с май, увеличавайки обема на дейността си след пролетната поддръжка, сочат още данните на Бюрото. Това съответства на силния внос на най-големия вносител на суров петрол в света през миналия месец,

„Видимото търсене на петрол нараства със силен темп на годишна база, но пазарът изглежда фокусиран върху основните данни за БВП“, допълни Патерсън.

От Пекин вероятно ще бъдат предпазливи при планирането на сроковете, в които да започнат да действат всякакви нови мерки за стимулиране, защото се опасяват, че те могат да повишат цените на суровините, заяви Стефано Грасо, старши портфолио мениджър в 8VantEdge в Сингапур.

„Те трупат запаси от суров петрол на ниски цени и изчакват рецесията да засегне Запада, преди да продължат със стимулите “, обобщава Грасо.

Цените се понижават, след като миналата седмица и двата бенчмарка отбелязаха трето поредно седмично повишение, достигайки най-високите си стойности от април насам, след като добивът в петролни находища в Либия беше спрян, а Shell прекрати износа на нигерийски суров петрол, което доведе до свиване на предлагането.

Две от трите либийски петролни находища, чийто добив беше преустановен в четвъртък, "Шарара" и "Ел Феел", са с общ производствен капацитет от 370 хил. барела дневно. Процесът там е бил възобновен в събота вечерта, съобщават четирима петролни инженери и петролното министерство.

Находище "108" остава затворено. Производството беше спряно в знак на протест срещу отвличането на бивш финансов министър.

В Русия очакванията са износът на петрол от западните пристанища да се свие с около 100-200 хил. барела дневно следващия месец, считано от юли, което е знак, че Москва изпълнява обещанието си за нови съкращения на доставките в тандем с лидера на ОПЕК Саудитска Арабия, съобщиха два източника в петък.

* Цените са актуални към 10:00 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:34 | 17.07.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още