Основните щатски борсови индекси приключиха седмицата с понижения на фона на опасенията, че Федералният резерв може да продължи с лихвените повишения заради силния пазар на труда, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0,55% до 33 734,88 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижи с 0,29 на сто до 4398,95 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа понижение от 0,13% до 13 660,72 пункта.
И трите основни индекса отчитат спадове през седмицата. S&P 500 записа спад от около 0,6%, докато Nasdaq изтри 0,3% от стойността си. Понижението за Dow възлиза на 1,5%.
Докладът на Министерството на труда на САЩ показа, че броят на новите работни места се е увеличил с по-малко от очакваното през юни, охлаждайки се спрямо май. Работните места извън селскостопанския сектор са нараснали с 209 хил. броя, докато нивото на безработицата достига 3,6%. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха работните места да се увеличат с 240 хил.
Но части от доклада, включително по-високите от очакваното стойности на заплатите, засилиха опасенията, че Фед може да вижда в това причина да поднови повишението на лихвите по-късно този месец. Средните почасови доходи са се увеличили с 0,4% през юни спрямо май и с 4,4% спрямо предходната година.
„Днешните данни показаха една доста смесена картина“, коментира доклада Кийт Лърнър от Truist. „Добрата новина е, че икономиката не се разпада, все още се движи, но все още е налице този натиск върху заплатите, който ще накара Фед да повиши лихвите в края на месеца“, добавя той.
Междувременно инвеститорите насочват вниманието си към данните за инфлацията, които трябва да бъдат публикувани следващата седмица, които ще изяснят допълнително пътя на бъдещата парична политика на Фед.
Пазарните участници се надяват, че индексът на потребителските цени за юни, както и индексът на цените на производител за миналия месец, ще подчертаят низходящата траектория на инфлацията, след като по-рано тази седмица силните данни на ADP събудиха отново опасенията на инвеститорите за предстоящи по-нататъшни повишения на лихвите.
Акциите на компаниите от потребителския сектор поведоха спадовете на Wall Street. Книжата на Walmart и тези на Costco поевтиняха съответно с 2,32% о 2,29 на сто. Цената на акциите на Procter and Gamble се понижи с 2%.
Ръстове записаха акциите на енергийните компании, където книжата на ConocoPhillips и тези на EOG поскъпнаха съответно с 2,9% и 3,44 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски ДЦК нарасна съответно до 4,062% и 4,069 на сто.
Доларовият индекс записа спад от 0,86% до 102,27 пункта.
На петролните пазари цената на Брент нарасна с 2,3% до 78,28 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпнаха с 2,6 на сто до 73,67 долара за барел.
Цената на златото се повиши с 0,9% до 1932,5 долара за тройунция.