Водещите щатски борсови индекси започват сесията с понижения на фона на по-добрите от очакваното данни за пазара на труда, което предвещава още лихвени повишения от страна на Федералния резерв в САЩ, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтрива 487,15 пункта, или 1,42%, от стойността си, смъквайки се до равнище от 33 801,49 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижава с 1,32% до 4388,03 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчита спад от 199,43 пункта, или 1,45%, до ниво от 13 592,22 пункта.
Новият доклад на ADP Research Institute показва, че американските работодатели са добавили почти половин милион работни места през юни, като това е най-големият ръст от над година насам. Отделни данни на Challenger, Gray & Christmas Inc. разкриват, че обявените съкращения на работни места от американските работодатели се понижават през юни до осеммесечно дъно.
Междувременно седмичните заявления за обезщетения при безработица нарастват с 12 хил. до 248 хил. броя, сочат данни на Министерството на труда. Въпреки че това е повече от прогнозираното, цифрата все още е под резултатът от юни, когато бяха отчетени 265 хил. молби - най-високото ниво от 2021 г.
Новите данни подкрепят очакванията на икономисти и сигналите на някои служителите на Федералния резерв за допълнителни лихвени повишения от страна на централната банка на САЩ, която продължава да се бори с ускорената инфлация, докато търси признаци за охлаждане на пазара на труда и заплатите.
Инвеститорите обръщат внимание и на публикувани в сряда вечерта протоколи от заседанието на Фед през юни, които показаха, че не всички служители на Федералната комисия по отворените пазари са били съгласни с паузата в затягането на паричната политика. Все пак несигурността относно това как рестриктивната политика на централната банка и неотдавнашната криза във финансовия сектор могат да повлияят на цялостната икономика накараха "почти всички" служители на Фед да сметнат за "подходящо или приемливо" да запазят нивото на основната лихва в диапазона между 5,0% и 5,25% на срещата през юни, става ясно от протоколите.
На червено са всички сектори в рамките на S&P 500, като само шепа компании отчитат ръст в стойността на акциите си. Книжата на Microsoft и Meta поскъпват съответно с 0,73% и 0,59 на сто. Най-съществени понижения записват книжата на енергийните компании. Цената на акциите на ExxonMobil и ConocoPhillips се понижава съответно с 2,74% и 3,59 на сто. Книжата на Chevron поевтиняват с 2,09 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни облигации нараства съответно до 4,067% и 4,001%.
Доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, напредва с 0,1% до 103,47 пункта.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент се понижава с 23 цента до 76,42 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняват с 16 цента до 71,63 долара за барел.
Цената на златото нараства с 0,25% до 1932 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:45 ч. българско време.