fallback

Икономическите тревоги натежават над съкращенията на добива на петролните пазари*

Брентът поевтинява, а американският суров петрол от типа WTI поскъпва

10:31 | 05.07.23 г. 1
Автор - снимка
Създател

Цените на петрола не намират единна посока в сряда, губейки част от ръста си, постигнат, след като Саудитска Арабия и Русия обявиха, че ще удължат и задълбочат съкращенията на добива през август, докато опасенията за забавяне на световната икономика натежават върху настроенията на пазара, съобщава Ройтерс.

Цената на фючърсите върху суровия петрол сорт Брент се понижава с 41 цента, или 0,54%, до 75,84 долара за барел, след като във вторник поскъпна с 1,60 долара. Фючърсите върху американския суров петрол от типа West Texas Intermediate (WTI) обаче поскъпват с 1,12 долара, или 1,6%, до 70,91 долара за барел.

„Цените на петрола отново са подложени на натиск заради продължаващите опасения за забавяне на световната икономика и възможните по-нататъшни лихвени повишения в САЩ и Европа“, коментира Томомичи Акута, старши икономист в Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

„Пазарът вероятно ще продължи да се движи напред-назад още известно време, като се фокусира върху икономическите показатели на Китай и паричната политика на централните банки“, допълва той, прогнозирайки, че Брентът ще се търгува около 75 долара за барел.

Проучване в частния сектор в сряда показа, че през юни активността в сферата на услугите в Китай се е разширила с най-бавния темп от пет месеца насам, тъй като отслабващото търсене е забавило възстановяването на икономиката след пандемията.

По-късно в сряда пазарът очаква и протокола от заседанието на Федералната комисия за отворените пазари (FOMC) от 13-14 юни, за да получи допълнителни сигнали за прогнозата на Фед.

Свиването на производството, обявено от Саудитска Арабия и Русия в понеделник, само за кратко повдигна настроенията на пазара на фона на опасенията за слабо търсене и по-нататъшно повишаване на лихвите, което може да предизвика икономически спад и допълнително да намали търсенето на горива.

Саудитска Арабия, най-големият износител на суров петрол в света, в понеделник заяви, че ще удължи доброволното си съкращаване на добива от 1 млн. барела на ден до август, а Русия и Алжир доброволно ще намалят добива и износа си през август съответно със 500 хил. и 20 хил. барела дневно.

ОПЕК+, която добива около 40% от световния суров петрол, съкращава добива на суровината от ноември насам заради спада на цените.

Инвеститорите обаче остават загрижени за търсенето на петрола, след като бизнес проучвания показаха спад в глобалната фабрична активност поради слабото търсене в Китай и в Европа.

Трейдърите ще търсят сигнали за търсенето в индустриалните данни за запасите от суров петрол и нефтопродукти на САЩ, които ще бъдат публикувани от Американския петролен институт по-късно в сряда, а правителствените данни ще излязат в четвъртък, като и двата доклада бяха отложени с един ден заради Деня на независимостта в САЩ.

Очаква се запасите от суров петрол в САЩ да са намалели с около 1,8 млн. барела през седмицата до 30 юни, което ще е спад за трета поредна седмица, прогнозират четирима анализатори, анкетирани от Ройтерс.

"Посоката на световните петролни запаси скоро може да стане толкова значима, колкото и съкращенията на доставките от ОПЕК+ и макроикономическите препятствия предвид прогнозите на Международната агенция по енергетика за свиване на петролния пазар през втората половина на 2023 г.", коментират анализатори от Commonwealth Bank of Australia в бележка.

* Цените са актуални към 10:00 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:31 | 05.07.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още