Повечето борсови индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха сесията с понижения, след като управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че са възможни нови лихвени повишения както през юли, така и през септември, съобщава CNBC.
Токийският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 напредна с 0,12 на сто до 33 234,14 пункта. Индексът Topix отчете спад от 0,1% до 2296,25 пункта. По този начин показателят затвърждава своята позиция на най-добре представящия се азиатски борсов измерител от началото на годината.
Инвеститорите реагираха на новите данни за търговията на дребно в Япония, която нараства с 5,7% през май на годишна база.
Акциите на автомобилния концерн Toyota поевтиняха с 0,20%, въпреки че компанията отчете рекорден за май обем на производство и силно представяне на глобалния пазар.
В Южна Корея показателят Kospi се понижи с 0,55 на сто до 2550,02 пункта.
Пазарите реагираха и на новината, че правителството в Сеул и японските власти ще обсъдят сделка за обмен на валута, като част от първата двустранна финансова среща между страните за последните седем години.
Хонконгският измерител Hang Seng записа спад от 1,24% до 18 934,36 пункта.
В континенталната част на Китай бенчмаркът Shanghai composite изтри 0,22% от стойността си, смъквайки се до равнище от 3182,38 пункта. Индексът Shenzhen се понижи с 0,1% до 10 915,5 пункта.
Австралийският показател ASX 200 отчете спад от 0,02% до 7194,9 пункта.
Във фокуса на трейдърите попаднаха и коментарите на Пауъл от сряда, който заяви, че от американската централна банка са готови да повишат лихвите както през юли, така и през септември, за да ограничат продължаващия ценови натиск и да охладят изненадващо устойчивия пазар на труда.
„Въпреки че политиката е рестриктивна, тя може да не е достатъчно рестриктивна и не е била рестриктивна достатъчно дълго време“, изтъкна Пауъл по време на форум в Португалия, организиран от Европейската централна банка (ЕЦБ).