Стотици милиони евро се насочват към Румъния заради първичното публично предлагане на акции на производителя на електроенергия Hidroelectrica SA. Тези средства ще окажат натиск през следващите седмици върху местния валутен пазар, където всякакви евентуални резки движения на леята са строго контролирани от централната банка, пише Bloomberg.
Чуждестранните инвеститори ще обменят средства за закупуване на акции на Hidroelectrica, чието предлагане се оценява на 8,7 млрд. леи (1,9 млрд. долара) и се очаква да приключи на 4 юли.
Очакваното отражение върху леята ще бъде тест за толерантността на централната банка към движенията на валутата. Според икономисти регулаторът вероятно ще се намеси, за да овладее поскъпването и да поддържа стабилен курс на леята под или близо до 5 леи за евро през тази година.
От Румънската централна банка са отказали коментар, като част от обичайната си практика да не коментират движението на валутата.
"Разумно е да се предположи, че от оценяваните на над 1 млрд. евро входящи потоци от институционални инвеститори доста голяма част ще бъдат свежи пари на румънския пазар", посочва икономистът на ING Bank Румъния Валентин Татару.
Фондът от затворен тип Fondul Proprietatea SA, който се управлява от Franklin Templeton Investments, се стреми да продаде около 17,3% от своя 20-процентен дял в Hidroelectrica на Букурещката фондова борса. Най-голямата част от дела се предлага на институционални инвеститори и само 15% на инвеститори на дребно. Търсенето вече надхвърля пълния размер на предлагането в целия ценови диапазон според условията на сделката, до които от Bloomberg News са получили достъп.
"Като се има предвид ограничената дълбочина на местния валутен пазар, може да се очаква преходно поскъпване на леята, което би могло да постави на изпитание ограничената толерантност на централната банка към низходящи движения на двойката евро/лея", казва Татару от ING.
Той счита "стойността от 4,92 за добро ниво на подкрепа" за леята и прогнозира, че валутата ще отслабне леко до 5,02 за евро до края на годината.
Тази година леята беше една от най-стабилните валути в Източна Европа в рамките на управлявания от централната банка режим на плаващ курс. Форинтът на съседна Унгария поевтиня до рекордно ниско ниво през миналата година на фона на спора с Европейския съюз за финансирането, преди да компенсира голяма част от загубите в условията на волатилна търговия.
Леята също премина през период на слабост, като миналия месец достигна рекордно ниско ниво, след като централната банка сигнализира, че ще позволи по-голяма гъвкавост като част от мерките, целящи да ограничат неотдавнашния скок на заемите в чуждестранна валута. Оттогава тя се възстанови и се търгува на нива от около 4,96 спрямо еврото.
"Имахме най-стабилния обменен курс в региона, като изключим някои епизоди на възходи и спадове, и смятам, че ще видим такъв епизод това лято, тъй като първичното публично предлагане на Hidroelectrica ще помогне за притока на средства", заяви заместник изпълнителният директор на BRD-Societe Generale SA Клаудиу Черсел на банков форум в Букурещ тази седмица. "Но това са само предположения и като изключим тези фактори, смятам, че тази година леята ще остане стабилна и на ниво под 5 леи за евро", посочи той.