fallback

JPMorgan предупреждава за скоростен спад на ликвидността на пазарите от над 1 трлн. долара

Ако се реализира, това би било най-голямата ликвидна криза след колапса на Lehman Brothers през 2008 г.

14:49 | 09.06.23 г. 4

Множество фактори могат да предизвикат спад на ликвидността на пазарите от над 1 трлн. долара, което ще засили страховете за евентуална рецесия. За това предупреждава главният стратег на JPMorgan за глобалните пазари Марко Коланович в бележка, цитирана от FT.

Това би било най-голямата ликвидна криза след колапса на Lehman Brothers през 2008 г. и може да се превърне в най-сериозната пречка за фондовия пазар това лято, допълва той.

„Широката ликвидност в САЩ, която ние определяме като M2 + активи на институционални фондове на паричния пазар, ще се свие с още 1,1 трлн. долара до края на годината, което ще доведе до общ спад за 2023 г. до 1,7 трлн. долара. На годишна база това би представлявало най-лошото свиване на ликвидността в САЩ след наблюдаваното след кризата с Lehman“, казва Коланович.

Движещите сили зад очакваната криза на ликвидността включват продължаващото намаляване на баланса от страна на Фед с темп от близо 100 млрд. долара на месец, мащабните емисии на дълг на Министерството на финансите на САЩ, което възстановява финансовия си баланс, и продължаващото изтичане на банкови депозити в САЩ към фондове на паричния пазар.

Малко вероятно е рязък спад на ликвидността в САЩ да бъде компенсиран от останалия свят, коментира Коланович. Той подчертава също така, че ликвидността в банковата система в еврозоната е намаляла с 1 трлн. евро от ноември 2022 г. насам, а заеми за 477 млрд. евро падежират до края на юни, което би трябвало допълнително да намали ликвидността.

Коланович вярва обаче, че през последните месеци активността по отношение на акциите е нараснала, особено при акциите на технологичните компании заради шума около изкуствения интелект. Според него ситуацията в този сектор изглежда като надуване на балон.

Това, съчетано със спадащата ликвидност, означава, че акциите са изложени на по-голям риск от понижение, отколкото от покачване, посочва той.

„Консенсусната гледна точка, че най-лошото е зад нас, вероятно ще се окаже погрешна, тъй като влиянието на монетарното затягане работи исторически със закъснение и някои подкрепящи растежа фактори отслабват, например излишни спестявания и силни маржове. Според нас акциите ще се изправят пред все по-големи предизвикателства през втората половина на годината“, допълва той.

Според Коланович сериозното свиване на депозитите не би означавало, че ще има по-малко ликвидност или пари, които да бъдат инвестирани във финансови активи, но би поставило по-голямо напрежение в банковата система на САЩ, ако изходящите потоци натежат върху регионалните банки.

„За нас това е друго оправдание за предпазлива позиция по отношение на рисковите активи“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:49 | 09.06.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още