Основните щатски борсови индекси приключиха сесията с ръстове, докато инвеститорите оценяват скорошното рали при акциите, което изтласка S&P 500 до най-високото му ниво за последните десет месеца, съобщава CNBC.
Пазарите реагираха на предупреждението на Световната банка относно глобалния икономически ръст, след като в нов доклад международната институция заяви, че икономиката се намира в несигурна ситуация и се е насочила към значително забавяне на растежа, тъй като рязкото увеличение на лихвите от страна на централните банки засяга активността и предизвиква сътресения в страните с по-ниски доходи.
Въпреки че по-голямата икономическа инерция накара Световната банка да повиши прогнозата си за световния брутен вътрешен продукт (БВП) за годината до 2,1% спрямо обявените през януари 1,7%, сега тя намаля перспективата за 2024 г. до 2,4% срещу 2,7% по-рано.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 0,03 на сто до 33 573,28 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 0,24 на сто до 4283,85 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа повишение от 0,36% до 13 276,42 пункта.
Акциите на Coinbase поевтиняха с над 12%, след като Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) заведе дело срещу компанията, твърдейки, че последният действа като нерегистриран брокер, борса и клирингова къща едновременно. Ден по-рано SEC заведе подобно дело срещу най-голямата криптоборса Binance.
Междувременно цената на книжата на Apple се понижи с 0,3%, след като технологичната компания пусна в продажба дългоочакваните си слушалки с добавена реалност.
Пазарите вероятно ще избягнат сериозни колебания, тъй като инвеститорите вече са насочили вниманието си към предстоящото заседание на Федералния резерв следващата седмица, смята Джеф Килбърг, главен изпълнителен директор на KKM Financial. Все пак той добави, че трябва да се отбележи, че пазарът е успял да прехвърли диапазона, наблюдаван през последните месеци.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 3,683% и 3,855 на сто.
Доларовият индекс отчете ръст от 0,15% до 104,15 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи с 0,86% до 76,05 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняха с 0,87 на сто до 71,52 долара за барел.
Цената на златото се повиши с 0,2% до 1974,30 долара за тройунция.