Голяма част от борсовите индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха последната сесия за седмицата с ръстове, след като оптимизмът се върна сред инвеститорите на фона на новата порция икономически данни от редица страни в региона, съобщава CNBC.
Токийският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 напредна с 0,37% до 30 916,31 пункта. Индексът Topix отчете лек спад, с което удължи своята низходяща серия.
Инвеститорите реагираха на последните данни за икономиката на Япония. Базисната потребителска инфлация в столицата на страната се забавя през май, но ключов индекс, премахващ ефекта на горивата, удари 40-годишен връх. Базисният индекс на потребителските цени за Токио, които изключва волатилните елементи на пресните храни, но включва горивата, нарасна с 3,2% през май на годишна база, показват държавни данни в петък, което като цяло отговаря на медианната пазарна оценка от 3,3%.
Данните от Токио, които се разглеждат като водещ показател за тенденциите в страната като цяло, показаха, че компаниите продължават да прехвърлят нарастващите разходи към домакинствата. Това сигнализира, че инфлационният натиск може да остане по-дълго, отколкото Японската централна банка (ЯЦБ) прогнозира.
В Южна Корея индексът Kospi напредна с 0,16% до 2558,81 пункта. Измерителят Kosdaq записа спад от 0,53% до 843,23 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng отчете понижение от 1,93% до 18 746,92 пункта.
В континенталната част на Китай бенчмаркът на Шанхайската фондова борса Shanghai Composite записа ръст от 0,35% до 3212,5 пункта. Индексът Shenzhen Component напредна с 0,12% до 10 909,65 пункта.
В Австралия измерителят ASX 200 отчете увеличение от 0,23% до 7154,8 пункта.
Във фокуса на трейдърите попаднаха и данните за продажбите на дребно в Австралия, които остават непроменени на месечна база за април. Анкетирани от Ройтерс икономисти очакваха ръст от 0,2%. През март увеличението достигна 0,4 на сто. На годишна база обаче показателят се увеличава с 4,2%.
Пазарите обърнаха внимание и на данните от Сингапур, където фабричното производство се свива с 6,9% на годишна база през април, изоставайки от очакванията на икономисти за спад от 4,4 на сто.
Междувременно инфлацията в Малайзия се забавя до 3,3% на годишна основа през април спрямо ръста от 3,4% за март. Това бележи най-бавния темп на покачване на цените за страната от май 2022 г.