fallback

Петролните пазари забравят ОПЕК+ на фона на завърналите се опасения за рецесия

Търговците се фокусираха върху по-слабите от очакваното данни за икономиката на САЩ

08:02 | 06.04.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цената на петрола тръгна надолу в четвъртък (6 април), докато пазарните участници сякаш забравят решението на ОПЕК+, което хвърляше сянка върху търговията през последните дни. Слаби данни за развитието на икономиката на САЩ обаче върна опасенията за глобална рецесия, пише Ройтерс.

Двата основни сорта на пазара губят по около 1% от стойността си. Американският лек суров петрол (WTI) се търгува за 79,74 долара за барел. Европейският сорт "Брент" достига цена от 84,12 долара за барел.

Пазарите не обърнаха внимание на намаляването на резервите от горива в САЩ. Официалните данни показват спад на резервите от петрол в рамките на 3,7 млн. барела в последната седмица на март. Горивата намаляват с 4,1 млн. барела.

От началото на седмицата и двата сорта поскъпват с 5,5%, изчислява още Ройтерс. Сега обаче цената е под натиск на по-слабите от очакваното данни за  развитието на сектора на услугите на САЩ през март. PMI индексът в този сектор намалява до 51,2 пункта след 55,1 пункта през февруари. Инвеститорите очакваха спад до 54,5 пункта.

Представяне на индикатора над 50 пункта все още е признак за растеж.

Има обаче и все по-явни сигнали за охлаждане на трудовия пазар на САЩ след данните за забавяне на ръста на заплатите в частния сектор през март. Във вторник Министерството на труда публикува статистика, която показа, че отворените работни места към края на февруари падат под 10 млн. за първи път от май 2021 година.

Анализаторите от ANZ отбелязват още, че Саудитска Арабия повишава цената за Азия за трети пореден месец, което също може да свие потреблението на петрол в региона, а съответно - и да окаже натиск върху цената на петрола на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:01 | 06.04.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още