Цената на петрола се стабилизира след рязкото повишение в понеделник (3 април), причинено от изненадващото решение на няколко държави в ОПЕК+ да намалят добива на петрол с още около 1 млн. барела дневно. Сега търговията се успокои, макар че цената остава висока, а фокусът е върху перспективите пред търсенето, пише Ройтерс.
Петролът поскъпва леко с около 0,5% в първите часове на търговията. Американският лек суров петрол (WTI) се търгува за 80,81 долара за барел. Европейският сорт Брент достигна до 85,31 долара за барел.
Анализатори предупреждават, че високата цена на петрола ще доведе отново до инфлационен натиск и вероятно ще насърчи централните банки да продължат със своята политика на повишаване на лихвите. Това може да ограничи търсенето, което по традиция се повишава в летните месеци, когато се увеличава и транспортният трафик.
Намалените доставки накараха повечето наблюдатели на пазара да върнат прогнозите си за 100 долара за барел през 2023 година. Goldman Sachs вече ревизира очакванията си в посока нагоре на цената на Брент-а до 95 долара за барел до края на годината и 100 долара през 2024 година.
Скъпият петрол върна и опасенията за отражението на високите разходи върху индустрията и потребителите, както и за стабилността на световната икономика.
В САЩ критикуват действията на петролния картел, отчитайки, че развитието на петролните пазари не предполагат подобен ход, допълва CNBC. Вашингтон и ОПЕК+ си разменят обвинения още от ноември 2022 година, когато петролните държави се разбраха да намалят добивите на петрол с 2 млн. барела на ден до края на 2023 година.
С допълнителните ограничения, обявени в неделя (2 април), от пазара ще изчезнат малко повече от 3 млн. барела, което е 3,7% от общото потребление, изчислява Ройтерс.
Следващата среща на високо ниво на ОПЕК+ ще се проведе на 4 юни.