Пазарите не издържаха на натиска от банковия сектор и започнаха сесията в сряда на червено, след като книжата на швейцарския банков гигант с голямо американско и международно присъствие Credit Suisse поевтиняват с 19,4% в Швейцария, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтрива над 430 пункта (1,4%). Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite изостава с 1%, докато широкият измерител S&P 500 се понижава с 1,3%. С днешните спадове ръстът на S&P 500 от началото на годината намалява до под процент.
През последните дни кризата в банковия сектор се фокусира върху регионалните банки след краха на Silicon Valley Bank и Signature Bank. В сряда обаче вниманието бе насочено към големите играчи, като цената на книжата на Credit Suisse достигна рекордно дъно.
Саудитската национална банка, най-големият инвеститор в Credit Suisse, заяви в сряда, че не може да осигурява повече финансиране, съобщи Ройтерс. Това стана, след като кредиторът съобщи по-рано през седмицата, че е са открити „някои съществени слабости“ във вътрешния контрол на финансовото отчитане за 2021 г. и 2022 г.
На Wall Street водещите банкови играчи изостават значително. Книжата на Citigroup поевтиняват с 4,8%, тези на Wells Fargo - с 3,2%, на Goldman Sachs - с 4,7%, и на Bank of America - с 2,4%. Фондът Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) пък изтрива 2,7%, след като успя да напредне с 2% във вторник.
Регионалните банки, които поскъпнаха във вторник, повдигайки настроението на широкия пазар, днес отново са на червено. Борсово търгуваният фонд SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) изтрива 2,25%, дръпнат надолу от понижаване от 8,4% в стойността на книжата на First Republic Bank и 11,7% за PacWest Bancorp.
Според Питър Бууквар от Bleakley Financial Group натискът върху финансовия сектор се разраства, защото проблемите при банките са променили начина на мислене на индустрията.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 3,425% и 3,633%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, нараства с 1,1% до 104,77 пункта.
На стоковите пазари понижаването при цената на петрола продължава, тласкано от притесненията за състоянието на банките. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 2,9% до 75,17 долара за барел. Тези върху американския лек суров петрол отписват от цената си над 3% до 69,13 долара за барел.
Златото, от своя страна, поскъпва с 0,9% до 1927,3 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:20 ч.