Европейските корпоративни резултати се оказват изненадващо устойчиви през четвъртото тримесечие на 2022 г., като също така по-доброто представяне на акциите на Стария континент спрямо тези в САЩ се очаква да продължи. На това мнение поне са от BlackRock, цитирани от CNBC.
На фона на приключващия сезон на отчетите, гигантът от Wall Street посочи в бележка във вторник, че резултатите на европейските компании за последното тримесечие са показали корпоративно здраве, което се простира отвъд традиционните сектори за региона като банки и енергетика.
„Компаниите в Европа изненадаха анализаторите с представянето на своите последни отчети. Регионалният фондов пазар е в добро състояние от началото на годината, но остава с отстъпка както на историческа основа, така и спрямо американските конкуренти“, отбелязва Хелън Джуъл, заместник-главен инвестиционен директор за Европа, Близкия изток и Африка на BlackRock Fundamental Equities.
„Отчетите във Великобритания също са положителна изненада, дори и коригирани спрямо размера на финансовия и енрегийния сектор“, допълва тя.
Според Джуъл инерцията на европейските банки, подкрепена от положителните лихвени проценти, вероятно ще продължи.
Банковият индекс Euro Stoxx Banks от началото на годината нараства с почти 24% към вторник сутринта, но според Джуъл силните резултати означават, че съотношенията цена-печалба (които определят дали компания е надценена или подценена на база цена на акция спрямо печалба на акция) ще останат под дългосрочните средни стойности за сектора.
Според BlackRock финансовият сектор е способен да продължи по-доброто си представяне през 2023 г., докато Европейската централна банка (ЕЦБ) остава ангажирана с контрола на инфлацията, като по-високите лихви може да накарат повече кредитори да връщат пари към акционерите.
Водещите енергийни компании в Европа и Великобритания отчетоха рекордни резултати през четвъртото тримесечие, на фона на повишените цени на петрола и газа, но по-топлата зима доведе до по-малко от очакваното търсене.
В средносрочен план BlackRock още очаква затягане на доставките и генериране на огромни парични потоци от европейските петролни гиганти.
„Тези компании се търгуват с отстъпка спрямо американските конкуренти и продължават да заделят значителни инвестиции за възобновяеми форми на енергия“, допълва Джуъл.
Около 60% от европейските компании са представили по-добри от очакваното данни за продажбите през четвъртото тримесечие, докато около 50% са подобрили очакваната печалба, показват данни на MSCI, събрани в края на февруари. Подобна картина се оформя и за Великобритания.
Материалът е с информативен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.