Петролът поевтинява в началото на седмицата, след като Китай определи скромна цел за растежа за тази година и избегна големи стимули, а опасенията за допълнително затягане на паричната политика от Федералния резерв остават, съобщава Bloomberg.
Фючърсите върху петрола сорт "Брент" спадат с 50 цента, или 0,58%, до 85,33 долара за барел след ръст от 3,63% за миналата седмица.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 46 цента, или 0,58%, до 79,22 долара, отбелязвайки увеличение от над 4% за седмицата до 3 март.
Китайският премиер Ли Къцян обяви цел за брутния вътрешен продукт от около 5% на годишния Конгрес на народната партия в неделя, което е под очакванията на икономистите. Страната, която е най-големият вносител на петрол в света, приключи с политиката си за нулев Covid в края на миналата година.
Инвеститорите ще следят изказванията на председателя на Фед Джером Пауъл и данните за заетостта тази седмица за сигнали за посоката на парично затягане. Председателят на Фед за Сан Франциско Мери Дейли потвърди в изказване в събота готовността на централната банка да остави разходите за заеми по-високи за по-дълго време.
„Отново се завръща скромна слабост“, коментира Чару Чанана, пазарен стратег в Saxo Capital Markets. “По-слабата от очакваното цел за растежа на Китай, представена през уикенда, може да продължи да поддържа цените на петрола без единна посока. Погледите са насочени и към всяка възможност за ястребови коментари от председателя Пауъл тази седмица“.
Петролът се задържа и в рамките на стегнат диапазон от 10 долара от началото на годината, повлиян от оптимизма около възстановяването на Китай и очакванията за допълнителни увеличения на лихвите от Фед. Саудитска Арабия сигнализира увереност в краткосрочните перспективи, увеличавайки повечето си цени за доставките на суров петрол към Азия и Европа от април.
* Цените са актуални към 8.30 ч.