Водещите индекси на Wall Street постепенно обръщат тренда на понижения, с който започнаха редовната търговска сесия във вторник. По-рано през деня стана ясно, че годишната инфлация в САЩ е 6,4%, което е малко над очакваното, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average остава относително без промяна със спад от 0,04%. На свой ред, широкият измерител S&P 500 прибавя 0,1%, а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се покачва с 0,3%.
Потребителските цени в САЩ са нараснали осезателно в началото на новата година – знак за оставащия инфлационен натиск върху Федералния резерв на САЩ, който може да тласне регулатора към по-голямо от очакваното увеличение на лихвите.
Индексът на потребителските цени се е покачил с 0,5% през януари – най-много от три месеца, подкрепен от разходите за енергийни източници и настаняване, показват официални статистически данни.
Годишната инфлация в САЩ се забавя леко до 6,4% през януари от 6,5% през декември при пазарни прогнози за 6,2%. Нивото е най-ниското от октомври 2021 г.
Данните до голяма степен се оказаха малко по-добри от очакваното, но въпреки това стойностите едва ли ще са достатъчни за Фед, за да обърне политиката си на лихвени повишения.
Данните за инфлацията не можаха да изплашат и криптовалутите. Цената на биткойна се покачва с 2,8% за денонощието до 22 246 долара, а тази на етера - с 5% до близо 1560 долара. Binance Coin поскъпва с 3,6%, докато рипълът - с 1,9%.
Осезаем спад на цените отчитат в началото на сесията акциите в технологичния сектор. Книжата на Apple поевтиняват с 1,4%, а тези на Google - с 1,11%. От своя страна, при Amazon.com спадът в стойността е над процент, а при Meta - 0,7%.
Понижения записват и книжата в сектора на енергетиката. Цената на петрола на стоковите пазари спада осезателно, като фючърсите върху американския лек суров петрол изтриват от цената си 1,8% до 78,67 долара за барел, а тези върху международния сорт Брент - 1,5% до 85,28 долара за барел.
Книжата на Exxon поевтиняват с 1,3%, тези на Chevron - с 0,6%, а на Conoco - с 1,1%.
Златото също поевтинява, но по-леко с 0,1% до 1861 долара за тройунция.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните облигации расте до 3,732%, а при 30-годишните намалява до 3,771%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница с конкурентни валути, се свива с 0,3% до 103,09 пункта.
*Информацията е актуална към 17 ч.