fallback

Анализатор: Ако Фед не реагира адекватно на рязък спад на инфлацията, рецесията ще е тежка

Как ще се движат акции и облигации при промяна в търсенето, коментира Красимир Йорданов, основател и собственик на KY Research

14:26 | 09.02.23 г. 4

Пазарите в САЩ и Европа започнаха годината с ръстове, най-вече заради очакванията, че Федералният резерв в САЩ ще забави увеличението на лихвените проценти, като търговците на облигации очакват дори и намаляването им до края на годината. Пазарите на акции и облигации очакват много плитка рецесия в САЩ, но заради високото ниво на дългове, ако инфлацията спадне рязко и Фед не намали лихвите достатъчно бързо, маржовете на компаниите допълнително ще изтънеят, те ще реагират веднага със свиване на заетостта и ще има доста по-висока рецесия и повече фалити. Тази прогноза в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи Красимир Йорданов, основател и собственик на KY Research.

Той припомни, че председателят на Фед Джером Пауъл съобщи във вторник, че банката няма намерение да сваля лихвите, но пазарите не реагираха с очаквания спад след новината. По думите му технологичният сектор пострада най-много в САЩ заради увеличените лихви и разпродажбите на акции, а най-слабо ударен бе енергийният заради войната в Украйна. „Суровините поскъпнаха сериозно в началото на войната, но после икономическата реалност и ниското търсене заради политиката на нулев Covid и спукването на имотния балон в Китай свали цените“, посочи анализаторът.

Според Йорданов Китай иска да премине от икономически растеж, базиран на имотния и инфраструктурния сектор, към друг, базиран на вътрешното търсене. „В следващите години, въпреки че имаме недостатъчно инвестиции в мини и мощности за суровини, ако има слабо търсене от Китай, който държи 50%-60% от световното търсене, поради структурното преориентиране на икономиката може да видим ситуация, в която цените на суровините да не се променят, а дори и да падат", очаква анализаторът.

В коментар за ежегодната реч на президента Джо Байдън пред Конгреса във вторник Йорданов отличи като положителен сигнал липсата на промяна в политиката. „С оглед президентските избори през 2024 г. Белият дом можеше да реши да стимулира икономиката, което само щеше да доведе до нова инфлация и нови увеличения на лихвените проценти“, обясни той.

Що се отнася до Българската фондова борса Красимир Йорданов потвърди, че през 2022 г. се наблюдаваше навлизане на повече дребни инвеститори. Той смята, че ликвидността на БФБ се увеличава, но остава ниска и това отблъсква чуждестранните инвеститори.

„За институционалните инвеститори в България ще бъде важно компаниите да разпределят повече дивидентна доходност при липса на перспективи за инвестиции“, препоръча анализаторът.

Как се представиха пазарите в Европа и региона през 2022 г.? Кои са най-подходящите инвестиции на БФБ?

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:26 | 09.02.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още