fallback

Краят на ерата на лесните пари ще бъде болезнен

Технологичните акции и криптовалутите изглеждат най-уязвими при новите пазарни реалности

17:48 | 04.02.23 г. 7

Ерата на лесните пари свърши и последиците от това тепърва ще се усещат на световните пазари, които се надяват, че агресивните повишения на лихвите и високата инфлация са отминали, пише Ройтерс.

Централните банки на САЩ и Великобритания оттеглят още стимули, като се освобождават от облигации, които притежават, а Европейската централна банка (ЕЦБ) скоро ще се присъедини към тях. Nomura счита, че балансите на трите банки ще се свият с 3 трлн. долара тази година.

Технологичните акции и криптовалутите изглеждат уязвими. Те са сред рисковите активи, които растяха, докато наливаните от централните банки парични средства за борба със слабата инфлация в последните години търсеха пристан.

„Когато имаме безпрецедентно затягане на паричната политика, вероятно ще се сблъскате с неразкрити проблеми – това може да е нещо скрито като ликвидност или по-видимо като натиск върху жилищния пазар“, коментира главният пазарен стратег на Zurich Insurance Group Гай Милър.

Вече не са любимци

Някога любимци в ерата на лесните пари технологичните акции се избягвани от много инвеститори дори след ръста им през януари, тъй като по-високите лихви оскъпяват рисковите залози за потенциално повишаване на печалбата на компании в начален стадий на развитие или със спекулативен характер.

Когато икономическата несигурност е висока, инвеститорите често търсят надеждна възвръщаемост от дивиденти, за да подсигурят портфейлите си. Това прави стабилни технологични компании като Apple, чиито акции се търгуват при дивидентна доходност под 1%, да изглеждат уязвими.

„Намираме се във фаза, в която много завишени оценки на пазарите се сблъскват със значително по-малка подкрепяща политика“, коментира Джеймс Харис, старши фонд мениджър в Troy Asset Management. „Затова перспективите се влошават“.

Технологичните компании се отказват от охолството по време на пандемията, като съкращават работни места след години на силно увеличаване на служителите си. Собственикът на Google Alphabet планира да съкрати около 12 хил. служители. Microsoft, Amazon и Meta уволняват почти 40 хил. души.

Рискове от спиране на плащанията

Притесненията от спиране на плащанията при корпорациите растат с повишаването на лихвите, въпреки че притесненията от рецесия се успокояват.

S&P Global съобщи, че Европа миналата година е имала втория по големина брой компании със спрени плащания от 2009 г. насам.

Тя очаква нивата на спрените плащания в САЩ и Европа да достигнат съответно 3,75% и 3,25% през септември 2023 г. спрямо 1,6% и 1,4% година по-рано, а песимистичната прогноза за 6% и 5,5% не е „немислима“.

Портфолио мениджърът в Man GLG Майкъл Скот коментира, че пазарите не са взели изцяло предвид риска от по-голям брой компании със спрени плащания.

Към частния пазар

Частните пазари на дълг нараснаха след финансовата криза до 1,4 трлн. долара спрямо 250 млрд. долара през 2010 г.

Предимно плаващата лихва при финансирането се харесва на инвеститори, които могат да извлекат възвръщаемост с високо едноцифрено или ниско двуцифрено число. Те станаха популярни и след като намаляващите лихви след 2008 г. подкрепиха рискови активи.

А сега следва сблъсък с реалността – по-високите лихви означават по-тежко бреме за компаниите при очертаващата се рецесия, което помрачава възможностите им да генерират достатъчно пари, за да изпълняват растящите си лихвени плащания.

„Изненадва ме, че почти се върнахме към самодоволството“, казва Уил Никол, главен инвестиционен директор на отдела за частни и алтернативни активи в M&G Investments. „Тръгнахме от позиция, при която преди три месеца всички говореха за появата на кредитен цикъл за първи път от десетилетия, а сега хората сякаш са забравили за това“, допълва той.

Криптозима

Растящите лихви доведоха до сътресения на криптопазарите през 2022 г. Цената на биткойна спадна с 64%, а около 1,3 трлн. долара бяха изтрити от капитализацията на световния пазар на криптовалути.

В последно време цената на биткойна расте, но предпазливостта остава. Сривът на редица спящи криптокомпании, най-известният случай е с FTX, остави инвеститорите с големи загуби и породи призиви за повече регулации.

Януари донесе нова вълна от съкращения на работни места, тъй като фирмите се готвят за т. нар. криптозима, а подразделението за кредитиране на Genesis неотдавна подаде молба за защита от фалит в САЩ, като дължи на кредиторите най-малко 3,4 млрд. долара.

За продажба

Имотните пазари първи реагираха на покачването на лихвите, като започнаха да се пропукват миналата година, а 2023 г. ще бъде тежка, като се очаква цените на жилищата в САЩ да спаднат с 12%.

Фонд мениджъри, анкетирани от BofA, считат, че изпитващият затруднения имотен сектор в Китай е вторият по вероятност източник на кредитни събития.

Пазарът на недвижими имоти в Европа отчита нива на потиснати активи, които не са виждани от 2012 г., сочат данни на правната кантора Weil, Gotshal & Manges.

Как секторът обслужва дълга си е във фокуса на вниманието и ръководители предупреждават, че европейските банки рискуват значителен удар за печалбите си от спадащи цени на жилищата.

Компанията за управление на инвестиции в имоти AEW счита, че Великобритания, Франция и Германия може да са изправени пред недостиг от средства за финансиране на дълговете от 24 млрд. евро до 2025 г. За щастие, счетоводните баланси на банките са в по-добра позиция да поемат загуби, затова малцина очакват повторение на 2008 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:12 | 04.02.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още