Продажбите на дългови ценни книжа в Европа достигат рекордни стойности през януари, надминавайки сумата от 240 млрд. евро, която бе предходният рекорд, записан преди три години, съобщава Bloomberg.
Емитираните книжа от Великобритания и Европейския съюз (ЕС) тласкат пазарните продажби този месец до поне 244 млрд. евро, като се очаква крайната сума да се покачи още по-високо, след като бъдат определени крайните условия на осемте предложения във вторник, показват данни, събрани от медията. Предходният рекорд бе отбелязан през януари 2020 г., достигайки малко под 239 млрд. евро.
“Емитентите все повече осъзнават, че когато има прозорец, те трябва да се уверят, че ще излязат, отколкото само да чакат", коментира Дейвид Зан, ръководител на отдела за търговия с фиксирана доходност в Европа за Franklin Templeton. “Тази година Европейската централна банка (ЕЦБ) също ще има голямо влияние върху движението на лихвата ѝ, затова и емитентите смятат, че ще стане по-скъпо да се продават облигации, особено ако си от губещата страна".
Все повече инвеститори се насочват към облигационните пазари, след като те започнаха новата година с възход, който подсили възвръщаемостта от корпоративни облигации и сви разходите за финансиране. Финансовите институции са сред активните играчи, бързайки да запълнят недостига във финансирането, докато се подготвят да изплатят евтините заеми от пандемията, осигурени от ЕЦБ.
Това е най-активната седмица за такива сделки в региона, като за петте дни до 13 януари са набрани 100 млрд. евро, докато емитенти като Deutsche Bank AG и Credit Agricole SA настъпиха на пазара. Това бележи значителен обрат спрямо мрачната 2022 г., когато усилията на цетралните банки да озаптят инфлацията свиха активността по емитиране на дълг, като в някои дни изцяло се премахна възможността за продажби на дългови ценни книжа.