Wall Street записа най-лошата си година от 2008 година насам като водещите индекси финишираха на червена територия в последната сесия за годината. Водещите индекси на търговията отвъд Океана прекъснаха тригодишния си печеливш тренд, пише CNBC. Влияние на пазарите през тази година оказа инфлацията, която принуди Федералния резерв да действа агресивно спрямо основния лихвен процент. Геополитическите кризи - войната в Украйна, както и разнопосочните икономически данни също карат инвеститорите да бъдат на тръни.
Имаме всичко - от коронавирус в Китай до война в Украйна и тези проблеми са много сериозни, споделят анализатори от UBS пред CNBC.
Най-лошо е представянето на Nasdaq. Индексът, в чиито състав преобладават технологичните компании, завърши годината на ниво от 10 466,68 пункта, което е спад от 0,1% спрямо сесията в четвъртък (29 декември). Индексът записа годишен спад от 33% и червен финал на четирите тримесечия, което се случва за първи път от времето на дот-ком балона.
За Dow Jones спадът днес е от 0,22% до ниво от 33 147,25 пункта, което понижение от почти 9% за цялата 2022 година. Индексът на сините чипове успя да преодолее първоначалната загуба от почти 300 пункта в ранните часове днес (30 декември).
Широкият S&P 500 също затваря годината на червена територия - 3839,5 пункта, или спад от 0,25%. За 12-те месеца промяната е негативна в рамките на 20 на сто. Най-зле представилите се сектори в състава на широкия индикатор през тази година се оказаха комуникационните услуги. Те загубиха 40% от цената си. Единственият сектор с ръст е енергетиката, а там акциите поскъпнаха с 60 на сто.
На петролните пазари настроенията са разнопосочни - заради войната в Украйна цената на суровината се повиши съществено в средата на годината. Постепенно връх взеха опасенията за състоянието на икономиката на Китай заради коронавируса. 2022 година приключва с ръст от 10% за европейския сорт Brent, след като поскъпна с 50% през 2021 година. Американският лек суров петрол също увеличава цената си - със 7%, след 55% през миналата година.
В последната сесия за годината сортът Brent затвори на ниво от почти 86 долара за барел, което е ръст от малко над 3%. WTI достигна до цена от 80,46 долара за евро, което е повишение от 2,6 на сто.
На валутните пазари едно евро се разменя за 1,07 долара за брой. Стойността на британския паунд достигна 1,2092 долара.
Цената на златото се повишава с 0,2% до 1830,10 долара за тройунция. Ценният метал записва най-доброто си представяне за тримесечието от лятото на 2020 година.