Повечето от основните европейски борсови индекси приключиха последната сесия за седмицата с ръстове на фона на коледния оптимизъм сред инвеститорите, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,04% до 427,45 пункта.
Германският показател DAX отчете ръст от 0,19 на сто до 13 940,93 пункта.
Френският измерител CAC записа спад от 0,2% до 6504,9 пункта.
Британският индекс FTSE се повиши с 0,05% до 7473,01 пункта.
Трейдърите започнаха да обръщат внимание на нарастващия брой представители на Европейската централна банка (ЕЦБ), които предупреждават, че лихвите ще трябва да бъдат покачени по-бързо, за да се овладее двуцифрената инфлация в еврозоната. Паричните пазари залагат, че лихвата по депозитите на ЕЦБ ще достигне 3,5% до юли 2023 г., сочат данните от суаповете, свързани с датите на заседанията за паричната политика. Това предполага, че прогнозираният връх на лихвата – след който се смята, че ЕЦБ ще сложи пауза – се е покачил с 60 базисни пункта от последното заседание на ведомството на 15 декември. Тогава банкерите повишиха очакванията си за депозитната лихва до ниво от 2%, или най-високото ниво от 2009 г. насам.
Пазарите обърнаха внимание и на икономическите данни от региона и по света. Инфлацията в Япония достига нов 40-годишен връх през ноември, когато фирмите продължиха да прехвърлят нарасналите си разходи върху потребителите под формата на по-високи цени. Основната инфлация в Япония, която изключва цените на пресните храни, но включва тези на енергията, се ускори до 3,7% на годишна база през ноември. Движението е в съответствие с прогнозите и по-високо спрямо отчетените 3,6% през октомври.
Междувременно инфлацията в САЩ се забавя през ноември, докато потреблението остава стабилно. Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), изключващ храните и енергията, и за който управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл коментира, че е по-точен показател накъде се е насочила инфлацията, нарасна с 0,2% на месечна база през ноември. Резултатът е в съответствие с очакванията, макар и данните за предходния месец да са ревизирани възходящо.
Трейдърите реагираха и на данните от Испания, където икономиката нараства с 0,1% през третото тримесечие спрямо предходното, забавяйки хода си спрямо отчетения 2% ръст през предходния тримесечен период. На годишна база брутният вътрешен продукт (БВП) се е покачил с 4,4%, докато първоначално съобщените данни показаха резултат от 3,8 на сто.