fallback

Напред и нагоре, или какво очаква IPO пазарът след трудната 2022 г.

Инвеститорите ще останат съсредоточени върху фундамента на компаниите, които пък ще дебнат правилния прозорец

10:45 | 04.01.23 г.

Изпратихме 2022 г. - още една година, белязана от войни, икономически, политически и обществени промени. След като тя вече е история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последната година в специалната секция „Икономиката през 2022".

След рекордната 2021 г. глобалният пазар на първични публични предлагания (IPO) претърпя рязък обрат през 2022 г. Осъществени са само малко над 1300 първични публични предлагания, набрали 179,5 млрд. щатски долара, като броят на сделките намалява с 41%, а постъпленията – с 61% на годишна база.

Средният размер на една сделка също се понижава заради по-ниските оценки и лошото представяне на фондовия пазар, посочва се в доклад на консултантската компания EY за глобалните тенденции при IPO-та.

Все пак броят на IPO-та, осъществени през 2022 г., се увеличава с 16% в сравнение с предпандемичната 2019 г.

През 2022 г. глобалната IPO активност е повлияна от неблагоприятните пазарни условия заради войната в Украйна, инфлацията, ръста на лихвите и перспективите за рецесия. Заради глобалните предизвикателства инвеститорите отхвърляха новите публични компании и се насочваха към по-малко рискови класове активи, посочва се в доклада.

Повечето компании за придобиване със специална цел (SPAC), регистрирани от края на 2020 г., също достигат своя двугодишен прозорец и сега трябва или да намерят цел за сливане, или да върнат приходите от IPO на своите инвеститори.

Въпреки факта, че пазарната активност намалява навсякъде, в някои региони и индустрии се отчитат успехи. Технологичният сектор продължава да води по обем с 23% от сделките. Енергийният сектор доминира при постъпленията с 22% от всички.

Сред реализираните мега IPO-та – такива набрали над 1 млрд. долара, средните постъпления през 2022 г. са с 45% по-високи от тези през 2021 г. заради големите енергийни предлагания през 2022 г.

Пазарите в континентален Китай, Близкия изток и някои страни от Югоизточна Азия се представят сравнително добре въпреки значителното глобално отслабване.

IPO активността в Северна и Южна Америка падна до ниски нива, невиждани от пика на голямата рецесия – до 13-годишно дъно по обем и 20-годишно дъно по стойност, заради политиките за борба с инфлацията. IPO активността в Европа също значително спада – броят на проведените предлагания с 53%, а приходите – с 55%.

В Близкия изток и Северна Африка обаче приходите от IPO нарастват повече от два пъти най-вече заради големите енергийни публични предлагания. В Азиатско-Тихоокеанския регион са осъществени 845 IPO-та през 2022 г., набрали 120,6 млрд. долара. Китай върви към нов годишен рекорд по набран капитал.

Перспективи пред пазара през 2023 г.

Анализаторите на EY очакват активността да се засили през 2023 г. с подобряването на пазарните условия. На хоризонта вече се очертават силни IPO-та.

Въпреки че активността на пазара ще остане помрачена през първото тримесечие на годината, изглежда, че са налице благоприятни условия глобалната IPO активност да си възвърне по-голяма инерция до втората половина на годината, посочва се в доклада.

За да стане IPO пазарът отново по-активен, има редица предпоставки: положителни настроения и ръст в представянето на фондовия пазар; по-ниска инфлация и спиране на резките скокове на лихвите; намаляване на геополитическото напрежение; намаляване на ефекта от пандемията върху световната икономика.

Много компании, които се подготвят за борсов дебют, по-скоро ще заемат изчаквателна позиция, за да дебнат за правилния прозорец. Инвеститорите ще останат съсредоточени върху фундамента на компаниите като ръст на приходите, рентабилност и парични потоци.

Тъй като има положителна корелация между представянето на цените на акциите на компаниите след IPO и комуникацията на техните екологични, социални и управленски стратегии (ESG), инвеститорите все повече ще обръщат внимание на дневния ред на ESG на компаниите.

Задържаното търсене също е предпоставка за бум при първичните публични предлагания, посочва Ройтерс.

IPO-та на фокус

Nasdaq.com очертава и три от най-чаканите IPO-та през 2023 г. Първото е на Stripe. Гигантът за обработка на плащания навлиза в среда, която е враждебна към финтех фирмите. Излизането на борсата през 2023 г. вероятно ще доведе до по-ниска оценка. Самата компания намали с 28% вътрешната си оценка. Ако разпродажбите на акции на технологични компании продължат и през 2023 г., спадът на оценката на Stripe може да се задълбочи.

Наскоро Stripe обяви съкращаване на работната сила с 14%. Компанията не е имунизирана срещу натиска върху широката икономика и може да се окаже под натиск през 2023 г. Само времето може да покаже дали компанията ще процъфти след IPO-то.

Умерената оценка и все още обещаващият профил на растеж създават интересна игра. Преместването на фирмата в Web3 е интригуващо. С шума покрай криптопазарите обаче не е ясно дали усилията на компанията ще се отплатят и ще привлекат недоверчивите в момента технологични инвеститори.

Бумът на меме акциите вероятно е приключил, но IPO-то на Reddit може да възобнови вълнението въпреки натиска на високите лихви и перспективите за рецесия. Приблизителната оценка на компанията е 15 млрд. долара.

Акциите на социалните медии напоследък са подложени на значителен натиск заради засилената конкуренция и насрещните макроикономически ветрове, които натежават на рекламните приходи. Все пак Reddit може да се похвали с растящ брой публикации. Платформата е по-различна в сравнение с други социални мрежи и по-добре ангажира и образова потребителите си.

Третото интересно IPO според Nasdaq е на компанията за онлайн комуникация, насочена към геймъри, Discord. Microsoft прояви интерес да придобие компанията, но тя реши, че не желае придобиване и привлече инвестиция от Sony. Подобно на Reddit, оценката на Discord също е около 15 млрд. долара. Големият въпрос обаче е дали компанията ще издържи във враждебната пазарна среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:47 | 04.01.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още