fallback

Петролът поскъпва, докато инвеститорите осмислят рисковете пред предлагането*

Страховете на инвеститорите относно ценовия таван и евентуално намаляване на руския добив може да поддържат цените високи

10:28 | 12.12.22 г.

Цената на петрола се покачва в понеделник, докато ключов тръбопровод в Северна Америка продължава да не работи, а пазарът осмисля най-скорошните събития около развитието на пандемията в Китай, пише Bloomberg.

Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,28%, или 0,21 долара, до 76,31 долара за барел.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 0,51%, или 0,36 долара, до 71,38 долара за барел.

Миналата седмица и двата сорта изтриха по около 10% от стойността си.

TC Energy Corp. продължава да полага усилия по възстановяването на тръбопровода си Keystone – който свързва Канада с рафинериите по Мексиканския залив в САЩ – като датата за повторно пускане все още не е обявена, според изявление, публикувано в неделя.

Китай постепенно разхлабва своите противоепидемични мерки след вълна на протести, което подсилва перспективите за възстановяване на търсенето в най-големия вносител на петрол в света. Ръстът в броя новозаразени с коронавирус обаче сега предизвика опасения относно потреблението през зимата, като от консултантската фирма FGE пишат в своя бележка, че внезапното премахване на мерките може да представлява низходящ риск за търсенето.

„Черното злато“ върви към първото си понижение за три месеца поред от средата на 2009 г. насам с влошаването на перспективите за търсенето и свилата се ликвидност. Инвеститорите преценяват и последиците от въвеждането на ценовия таван от Г-7 и Европейския съюз (ЕС) върху вноса на руски петрол като част от санкциите заради инвазията в Украйна.

Рискът от намаление на добива от Русия може потенциално да добави „нова подкрепа за пазара (тоест за цените - бел. ред.) преди това, което изглежда като предизвикателна 2023 г.“, каза Чару Чанана, пазарен стратег в Saxo Capital Markets Pte в Сингапур. Според нея опасенията около предлагането може да поддържат цените високи въпреки риска от по-ниско търсене.

Джанет Йелън, финансов министър на САЩ и един от архитектите на ценовия таван, одобри инициативата, като коментира, че „към момента всичко е наред“. Енергийният министър на Саудитска Арабия Абдулазис бин Салман обаче каза, че ефектът от мярката все още остава неясен.

Междувременно във водите край Турция продължават да стоят танкери с петрол, чакащи да преминат през морските проливи на страната, докато се разрешат проблемите със застрахователното покритие. Изглежда ситуацията се облекчава, като отчетът на пристанищата показа 19 танкера, чакащи да преминат, спрямо 27 в събота.

*Към 10:13 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:28 | 12.12.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още