Водещите американски фондови индекси завършиха редовната сесия във вторник дълбоко на червено, продължавайки спадовете от миналия ден на фона на засилващите се страхове от рецесия на Wall Street, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 се раздели с 1,4%, понижавайки се за четвърти пореден ден. От своя страна, технологичният бенчмарк Nasdaq Composite изтри 2%. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 350 пункта (1%), надграждайки близо 500-процентната загуба от понеделник.
Секторът на медиите и банките, които обикновено са силно засегнати по време на рецесия, поведоха загубите.
Главният изпълнителен директор на Paramount Global предупреди за по-ниски приходи от реклама за четвъртото тримесечие, което изтри от стойността на книжата почти 7%.
Също така акциите на Morgan Stanley поевтиняха с 2,6%,след като се появиха новини, че банката планира да съкрати 2% от работната си сила, продължавайки тенденцията от сектора.
Фокусирани върху растежа имена от технологичния сектор като Nvidia, Amazon и Meta Platforms също са на червено с понижения от съответно 3,8%, 3% и 6,8%.
„По същество виждаме нов кръг от големи съкращения тази седмица и това само увеличава шансовете да имаме твърдо приземяване през 2023 г. и да навлезем в една по-дълбока рецесия, отколкото първоначално се очакваше“, коментира Адам Сархан, главен изпълнителен директор на 50 Park Investments.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън също потвърди притесненията за задаващи се понижения, посочвайки, че инфлацията ще тласне икономиката към рецесия.
Инфлацията и ефектът ѝ върху потребителя „може също така да дерайлира икономиката и да предизвика умерена или твърда рецесия, за която хората се притесняват“, каза той.
С вторнишките загуби S&P вече е надолу с над 3,5% тази седмица, а Nasdaq с 4% за последните два дена.
Пазарите до голяма степен очакват Федералният резерв да забави темпа на повишаване на лихвите до половин процентен пункт, когато заседава следващата седмица. Но инвеститорите се притесняват, че крачката назад няма да е достатъчна да спре икономиката от рецесия следващата година.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намаля до съответно 3,52% и 3,532%.
Доларовият индекс на свой ред се покачи с 0,2% до 105,53 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола намалява. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 3,7% до 79,62 долара за барел. Тези върху американския лек суров петрол пък изтриха от стойността си 3,3% до 74,42 долара за барел.
Златото поскъпна леко с 0,1% до 1783,8 долара за тройунция.