Еврозоната може да изпадне в рецесия в следващите месеци, a икономистите предупреждават, че „тя няма да е плитка“, пише CNBC.
19-членният блок е подложен на изключителен натиск, откакто в края на февруари започна войната в Украйна. Комбинацията от санкции срещу Москва, резкият край на руските доставки на природен газ и необходимостта от финансова подкрепа за домакинства и фирми помрачиха перспективите за съюза, за който в началото на годината се прогнозираше по-голям икономически ръст от този на САЩ.
„Потребителските нагласи се понижиха толкова силно, че рецесията вероятно няма да е плитка“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.
Данните на Европейската комисия (ЕК) показаха, че потребителското доверие е спаднало до рекордно дъно през септември. Оттогава се е подобрило леко, но домакинствата все още се страхуват за бъдещето и финансите си.
Шмидинг посочи, че реалният (изгладен спрямо инфлацията) брутен вътрешен продукт (БВП) на еврозоната ще се свие рязко през четвъртото тримесечие на тази и през първото на следващата година, като общият спад ще бъде в размер на 1,7%. За техническа рецесия се приемат две поредни тримесечия на икономически спад.
Предварителните данни за растежа на региона предполагат, че е налице забавяне през третото спрямо второто тримесечие – от 0,8% до 0,2%. Белгия, Латвия и Австрия са отчели свиване през периода юли-септември.
„Не бих го нарекъл плитка, но определено ще бъде по-дълбока (рецесия) от това, което Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква“, каза Спирос Андреополус, старши икономист за Европа в BNP Paribas.
ЕЦБ започна постепенно да признава възможността от рецесия. По-рано този месец управителят на банката Кристин Лагард предупреди, че „рискът от рецесия е нараснал“. Прогнозите на ведомдството към момента обаче не предвиждат такъв сценарий – БВП се очаква да нарасне с 3,1% през тази година и с 0,9% през 2023 г.
Предстои следващия месец да бъдат публикувани нови данни за очакванията на централните банкери.
„Виждам риска рецесията да се провлачи и през второто тримесечие (на 2023 г.)“, каза Андреополус, като изведе като причини енергийната криза и паричното затягане.
Освен това, има възможност температурите, които в момента са сравнително високи за това време на годината, да спаднат рязко в началото на 2023 г. Междувременно ЕЦБ продължава да покачва лихвите – като общото увеличение от юли насам е 200 базисни пункта – а по-агресивни ходове може да „задушат“ икономическия растеж.
Morgan Stanley прогнозира годишен спад на БВП от 0,2% през следващата година, като Германия - най-голямата икономика в еврозоната – може да отчете намаление от минус 0,7%.
„Пазарът на природен газ остава затегнат и цените ще останат високи. Фискалната подкрепа е значителна, но инфлацията натежава на корпоративните печалби и на реалните доходи на домакинствата, свивайки инвестициите и потреблението. Паричната политика затяга финансовите условия, допринасяйки за спада в капиталовите разходи“, казват анализатори от иневстиционната банка.
Дори блокът да се измъкне от хватката на рецесията през първото тримесечие на 2023 г., следващите месеци ще са трудни, смятат икономисти.
„Очаквам възстановяването да е бавно“, каза Марко Вали, главен икономист за Европа в UniCredit, който посочи по-високите лихви като една от основните спирачки на по-рязкото възстановяване.
На въпрос дали ще е лесна година за еврозоната, Вали каза: „Не, абсолютно не“.
Феликс Хюфнър, старши икономист за региона в UBS, смята, че дори рецесията да приключи през второто тримесечие, възстановяването през 2023 г. ще бъде „слабо... защото играта на недостиг ще започне отначало“.
Европейските лидери успяха да гарантират, че запасите на природен газ са пълни за тази зима, но ще трябва да потърсят нови източници през 2023 г., ако спрат руските хидрокарбонати – упражнение, което вероятно ще струва много, докато световното тъсене расте.
Въпреки това положението няма да е толкова зле, както през изминалите кризи - икономиката на еврозоната се сви с 4,4% през 2009 г. и с 6,1% през 2020 г.
преди 1 година До: zelka007Ако ще гледаш брутен дълг , съвсем друго е но там Америка отива към 100 -200 трилиона .Не ми се смята . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007"Дългът на Китай е 275% ( $2,75трлн) ... "Вероятно говориш за външен дълг . Но не забравяй че БВП е около 18 трил .Тва само за протокола . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година всъщност ЕС не би трябвало да има никакви проблеми с цените на газа. Нали решиха, че ще има таван на който ще купуваме газ. Дали от САШ дали от СССР тавана си е таван. Едностранно обявихме, че купуваме евтина газ. Дали ще има някой да ни продаде - това не е важно в такъв момент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Biso... Дългът на Китай е 275% ( $2,75трлн) ... Това за протоколът !! И продължават да трупат ... :))) ... И откъде ти хрумна , че поддържат стандарт на живот с харчене на дългове ... ?! ... Дългът преди всичко означава доверие . Имоти , машини , инфраструктура ... И работа , която го изплаща ... Даже Катар и СА трупат дългове , с които си подреждат държавите ... Органичният растеж не е опция в днешният свят ... Не употребявам алкохол и не ме интересува футбол . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 . Ти защо толкова се напрягаш? Кой колкото може, колкото ги рабира нещата. А ти скачаш с обиди, нервираш се, нецензурни изрази. Спокойно! В Европа всичко е мед и масло. И в Америката също. Ще минем през една лека рецесия, това е здравословно, и от там на сетне 15-20 години само нагоре. Сега и световно ще има, бира, пуканки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Biso . Само Германия и Южна Корея имат нисък дълг. 69% и 50% съответно. Другите поддържат благосъстояние с кредити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 . "Ултра повърхностно е да сравняваш търговските баланси в някакъв кратък времеви период без нищо друго" - Ти спомена Япония колко добре се справяла и аз реших да погледна един период от 40 години. "Виж БВП-то на индустриалните държави и търговските им баланси . Всичко започва около 2000 и върви добре досега." - За Германия явно е започнало още праз 1993. И дали наистина върви добре до сега? Дълга на Япония е 265% от БВП. Италия 151%. САЩ 113%. Франция 113%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Biso ... По принцип на Макрон му е през (цензура) за хамериканският газ . Французите имат проекти в един куп газови полета и не съм сигурен, че въобще купуват хамерикански втечнен , освен да са в играта . Акцента е в друго в изказването му , ама вървиш по акъла на копейкозависимите и повтаряш като папагал ... Френски търговци на газ се нагушиха здраво около вакханалията посред лято в ЕС , която предизвика нечестивият занулен детеубиец , и китайците даже намазаха ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Biso... Ако не искаме шисти , започваме да дупчим в Европейската икономическа зона на Северно море , Средиземно море , Черно море ... Стоварваме един куп фрегати и самолетоносачи и започваме сондажи . Дълбоководните сондажи обаче са около два пъти по-скъпи от шистите ... :))) ... Но екстрата е , че нема да църка никой , че му стърчат сонди в съседният двор ... Освен това , зверски подценявате водородните технологии , фотоволтаиците , и вятърните централи ... Светът ни диша прахтЪ в това ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Biso... Ако искаме ефффтин газ , почваме да дупчим за шисти , както дупчат хамериканците , барем шисти има колкото искаш ... Партенка е , че тръбният рассийски газ е еффффтин . Не е !! Те си гледат техният интерес и той е максимум кинти за оръжия ... Виж БВП-то на индустриалните държави и търговските им баланси . Всичко започва около 2000 и върви добре досега . Какво се случва около 2000 година за да тръгнат нещата в света ?! Определено не е построяването на СП за Германия ... Вервай ми ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар