Признаците, че инфлацията в САЩ достига своя връх, дават глътка отдих на централните банкери по света, които започнаха да повишават лихвите с рекорден темп, за да се справят с покачващите се цени. Такова мнение изрази управителят на Фреската централна банка и член на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Bloomberg.
Данните от миналата седмица показаха, че инфлационният натиск в САЩ започва да се успокоява, макар и все още да остава силен. Според Дьо Гало това е положителен сигнал в световната битка срещу по-високите цени, защото САЩ са по-напред в инфлационния цикъл.
Той посочи още, че паричното затягане на Федералния резерв оказва значително влияние и върху останалата част от света, тъй като доведе до поскъпването на щатския долар.
„Признаците, че инфлацията достига своя връх – както основната, така и базисната – в САЩ от миналия четвъртък са добри новини за всички“, коментира Вилроа по време на своя реч в Токио.
Френският централен банкер отново повтори своите очаквания, че ЕЦБ може да премине към по-бавен темп на затягане следващата година, след като лихвите достигнат до „диапазон на нормализиране“ от около 2% през декември. В момента лихвата по депозитите е в размер на 1,5%.
„След това вероятно ще продължим да покачваме лихвите, но може да го правим по по-гъвкав и възможно най-бавен начин“, допълни Вилроа. „Големите лихвени увеличения няма да се превърнат в навик“, увери централният банкер. На последните си две заседания регулаторът покачи лихвите с по 75 базисни пункта.