fallback

Щатските индекси започват седмицата колебливо заради липсата на сигнали от Фед*

Индексът на волатилността на CBOE се понижи до най-ниското си ниво от август насам

17:37 | 14.11.22 г.

Основните щатски борсови индекси стартират новата седмица без единна посока, след като в петък S&P 500 записа най-силната си седмица за последните пет месеца на фона на оптимизма сред инвеститорите относно инфлацията в САЩ, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,09% до 33 776,70 пункта.

Широкият измерител S&P 500 записва спад от 0,28 на сто до 3981,65 пункта.

Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 0,89% до 11 222,73 пункта.

Средният спад при технологичните акции от състава на S&P 500 е около процент, след като те записаха в предходната сесия най-добрата си седмица от април 2020 г.

Миналия четвъртък Министерството на труда публикува данни, които показват, че потребителските цени в САЩ са нараснали по-слабо от очакваното през октомври, което може да убеди Федералния резерв на САЩ да забави темпа на повишаване на лихвите през следващите месеци. Основният индекс на потребителските цени, който изключва храните и енергията, нарасна с 0,3% спрямо предходния месец. На годишна база ръстът на потребителските цени се забавя до 6,3% спрямо 40-годишния връх, регистриран през септември – 6,6%.

Основните щатски борсови индекси в началото на редовната сесия в понеделник (14 ноември).

„Настъпи забележителна промяна на пазара, като инвеститорите все повече рискуват при различните класове активи“, коментира Марк Хакет, ръководител на инвестиционните проучвания в Nationwide. „Техническите индикатори се подобриха драстично, като настроенията на инвеститорите, импулсът, обхватът и рисковите фактори показват значително подобрение“, добавя той.

Индексът на волатилността на Chicago Board Options Exchange (CBOE), известен като измерител на страха на Wall Street, или VIX, се понижи с 1 пункт до 22,5 пункта, достигайки най-ниското си ниво от август насам. VIX, който проследява 30-дневната волатилност при S&P 500, се търгуваше над прага от 30 пункта през по-голямата част от октомври.

Все пак Фед не предостави много сигнали, че скоро може да изостави подхода на агресивно затягане. Управителят на Фед Кристофър Уолър заяви в неделя: „Ние се намираме в момент, в който можем да започнем да мислим за по-бавно темпо“. Той обаче продължи: „Ние няма да смекчим… Спрете да обръщате внимание на темпа и започнете да гледате къде ще бъде крайната точка. Докато не охладим инфлацията“, тази крайна точка остава напред в бъдещето.

Инвеститорите очакват тази седмица своите отчети да представят Walmart, Home Depot, Target, Lowe’s, Macy’s, Kohl’s, както и редица други компании

При индивидуалните акции книжата на Apple, Microsoft, Alphabet и Meta поевтиняват съответно с 1,25%, 2,2 на сто, 1,25 на сто и 0,54%.

Цената на акциите на Tesla се понижава с 3,57 на сто.

Ръстове записват книжата на Johnson and Johnson (+1,25%) и Merck (+2,39%).

На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа нараства до 3,876%, докато тази по 30-годишните съкровищни облигации се понижава до 4,04 на сто.

Доларовият индекс записва ръст от 0,54% до 106,87 пункта спрямо кошница от шест конкурентни валути.

При петролната търговия цената на сорта Брент се понижава с 0,77 на сто до 95,25 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняват с 1,03% до 88,04 долара за барел.

Цената на златото се понижава с 0,6 на сто до 1759,60 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:10 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:37 | 14.11.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още