fallback

Какво да направя, ако получа голяма сума пари? Съвети от инвестиционни консултанти

Човек може да придобие голяма сума пари от наследство, продажба на бизнес или недвижимо имущество, печалба от лотарията или друга случайност

09:00 | 11.11.22 г.
Автор - снимка
Създател

За много хора придобиването на голяма сума пари е повратен момент в живота им. В такъв момент човек бива връхлетян от различни емоции – щастие, радост, понякога тъга, и когато те отминат, идва ред на объркването и на така важния въпрос „Какво да правя с тази сума пари?“. 

Например собственик на успешен бизнес достига до момент в живота си, в който вече желае да се оттегли, да обърне повече внимание на семейството си и на друго любимо занимание, но няма на кого да предаде това, което е градил с години. Затова единственият вариант е да продаде бизнеса си, от което придобива голяма сума пари, която трябва да накара да работи за него. Подобен въпрос седи и при придобиването на значително наследство, което може да се случи на всяка възраст. Щастлива случайност може да доведе до същата дилема и този, който спечели джакпот от лотарията. Всеки човек в даден момент от живота си се е замислял над въпроса „Какво бих направил, ако спечеля голяма сума от лотарията?“.

Отговорът може да бъде различен за всеки,  но основният въпрос и при трите ситуации, чрез които сте придобили една по-голяма сума е следният – как да съхраня, разпределя и инвестирам средствата разумно, за да мога да си подсигуря добър, сигурен и спокоен живот в бъдеще, като това ще ми помогне да съм и от полза за семейството си и за обществото?

Този въпрос е особено важен във времена като днешните, когато пазарите са несигурни, и е трудно за човек да се реши как и кога да се използва подобна сума. Тук идва и ролята на инвестиционен консултант на "Компас Инвест", който може да даде най-добрия съвет как да инвестираме спечелената сума. Така както отивате на лекар, когато сте болен или на адвокат, ако имате дело, така най-разумното нещо е да се консултирате със специалист за инвестициите, когато сте спечелили голяма сума пари и се чудите как да я инвестирате най-разумно.

Независимо по каква щастлива случайност сте придобили средствата, е нужно да се запознаете с печелившата стратегия за разпределяне на еднократната сума:

1. Определете възможно най-адекватно нуждата си от ликвидност в краткосрочен план и си създайте финансов буфер. Това е Стъпка 1 – определяне на краткосрочната ликвидност.

Какво означава това? Нужно е човек да е наясно с нуждата си от ликвидност, т.е. какви пари са му необходими в настоящия момент, както и да предположи възможно най-адекватно какви пари ще са му необходими в обозримо бъдеще. Към  тази сума добавете една сума за т.нар. финансов буфер за непредвидими разходи. Финансовият буфер служи за това да можете да посрещнете извънредни разходи напр. за лечение, за образование и други, които не сте могли достатъчно добре да предвидите предварително. 

По този начин се намалява рискът да бъдете принудени да продадете в неправилен момент активи, в които сте инвестирали, и които са с висок потенциал за възвръщаемост. 

Накратко: отделяте средства, процент от голямата сума, която получихте, за краткосрочната ликвидност, която ви е необходима за вас и вашето семейство за следващите 1-2 години, като вземете предвид и настоящите и бъдещите ви доходи, така че да поддържате стандарта на живот, който желаете. Можете да инвестирате тези средства в активи с ниска волатилност като краткосрочен фиксиран доход и парични средства, както и средства за заемане.

Снимка: Pixabay

2. Втората стъпка, след като сте подсигурили стандарта си на живот за близките 1-2 години, е време да помислите за активите, които ще са ви необходими дългосрочно през живота, особено след активна възраст. Да наречем тази стъпка Стъпка на дълголетието.

Това са тези активи, които са предназначени да задоволят нуждите ви през целия живот. Преценете внимателно и  заделете от вашето наследство, печалбата от лотарията или продажба на имот сума, която да остане инвестирана за 10 и повече години. И тук е най-добре да се посъветвате с лицензиран инвестиционен консултант от Управляващо дружество "Компас инвест". 

Тези активи могат да бъдат фокусирани върху дългосрочен растеж, като на база на вашия личен рисков профил т.е. колко риск можете да носите, както и според инвестиционните ви цели и тези семейството ви, се изготвя инвестиционен портфейл. 

Обикновено съветът на инвестиционните консултати е сумите, които можете да оставите, да бъдат инвестирани за 10 и повече години, да се вложат в акции или във финансови инструменти върху акции, тъй като това са инвестиции в реални бизнеси, които биха генерирали доходност при покачване на цената им или изплащане на дивиденти Решението за тази част от голямата сума, която сте наследили или спечелили от лотарията, е  много важно и е добре то да е взето заедно с личния ви инвестиционен съветник.

Консултация с Вашия личен инвестиционен съветник!

3. Помислете за децата си и как да спомогнете за тяхното финансово бъдеще. Това е т.нар. Стъпка 3: Деца и наследство.

Този подход е предназначен да подсигури образованието или да подпомегне децата ви, да подобри живота на членове на семейството, или на част от обществото. В доста случаи това означава акумулиране на парични потоци, което да продължава дори след живота на инвеститора. Тези средства могат да са предназначени за бъдещите поколения или ако имате филантропични идеи. Фокусът е върху много дълъг инвестиционен времеви хоризонт, който позволява инвестиция инвестиционни теми, които се стремят да печелят от дългосрочни тенденции.

Запази час за консултация как да подсигуриш образованието на децата си!

И в трите случая отговорът на въпроса „Какво да правя с тази голяма сума пари?“ е един и същ – за да защитя парите си и те работят за мен, е нужно да се изготви инвестиционен план, който да отговаря на моите стремежи. План, който да отговаря на моята лична инвестиционна стратегия, като се вземат под внимание 3-те основни стъпки – да си подсигурите близкото бъдеще и стандарта на живот, който искате, да си осигурите дългосрочните инвестиции, да подсигурите и децата и наследството си.

И така:

1. Изградете си план каква  част от сумата ви трябва, за  да поддържате начина си на  живот и каква можете да инвестирате дългосрочно и за децата си, с помощта на стратегията  с трите стъпки: Ликвидност и краткосрочни инвестиции, Дълголетие и дългосрочни инвестии, Деца и Наследство;

2. Свържете се с нас, за да  определим рисковия ви профил  и да отговорим на всички въпроси за доброто разпределяне на инвестиционната сума, като създадем ваш личен индивидуален инвестиционен портфейл. Този тип услуга предлага индивидуален подход към всеки един инвеститор. 

Важно е още в самото начало да се определи вашият инвеститорски профил. Той се основава на фактори като възраст, размера на средствата, които искате да инвестирате, инвестиционната цел, която бихте желали да постигнете, oчaквaнията зa дoxoднocт, толерантността към риск, изиcквaнията зa ликвиднocт нa cpeдcтвaтa и дp. Всички тези фактори определят точния инвеститорски профил. Според него вече може да се изгради структура на индивидуален лично ваш портфейл за доверително управление от различни видове финансови инструменти, които да отговарят на конкретните ви цели.

3. Приведете инвестиционния си план в действие, без да се отклонявате значително по емоционални или други причини.

Запази час за финансова консултация сега!

Важна информация: Настоящата информация е маркетингов материал и не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговия материал и може да се промени в бъдеще. Стойността на дяловете в колективни инвестиционни схеми се променя във времето и може да бъде по-висока или по-ниска от стойността в момента на инвестиране. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на инвестираните средства. Инвестициите не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държава или друга форма на гаранция. Информацията за представянето на финансовите инструменти в миналото не е надежден показател за бъдещи резултати. Затова е препоръчително инвеститорите да се запознаят с Проспекта и Документа с ключова информация за инвеститорите преди вземане на окончателно инвестиционно решение. Може да намерите тези документи, на български, на интернет страницата на „Компас Инвест АД – www.compass-invest.eu, както и при поискване може да получите хартиено копие безплатно в офиса на управляващото дружество на адрес: гр. София, ул. Георг Вашингтон № 19, ет. 2 всеки работен ден от 9 до 17 ч. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени за в бъдеще. Резюме на правата като инвеститори е достъпно на следната хипервръзка, на български език: тук. Договорните фондове, управлявани от Компас Инвест АД са активно управлявани, без да следват индекс. Информираме ви, че УД Компас Инвест АД може да вземе решение да прекрати предлагането на фондовете на територията на Република България.    Рискове:  Освен ползи инвестицията в дялове на договорни фондове носи и опредени рискове, като:  1) пазарен риск със следните компоненти: а) лихвен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията поради изменение на нивото на лихвените проценти б) валутен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията, деноминирани във валута, различна от лев и евро в) ценови риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията при неблагоприятни промени на пазарните цени;  2) кредитен риск – свързан с намаляване на стойността на позицията при неочаквани събития от кредитен характер свързани с емитентите на финансови инструменти, насрещната страна по борсови и извънборсови сделки, както и държавите, в които те извършват дейност;  3) операционен риск – от грешки или несъвършенства в системата на организация;  4) ликвиден риск – при наложителни продажби на активи при неблагоприятни пазарни условия;  5) риск от концентрация – при неправилна диверсификация на експозиции към групи свързани клиенти, от един и същ икономически отрасъл, географска област и др.  6) позиционен риск, свързан с промяната на цената на даден инструмент в резултат на фактори, свързани с емитента или в случай на деривативен инструмент - свързан с емитента на базовия инструмент;  Допълнителна информация за рисковете се съдържа в Проспекта на съответния фонд, който е достъпен на интернет адрес: www.compass-invest.eu

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:18 | 09.11.22 г.
Още от Пазари виж още