Цената на петрола се понижава в сряда, след като браншови данни показаха ръст в щатските резерви на суровината, а опасенията за по-слабото търсене насред забавящия се растеж продължават да тегнат над инвеститорите, пише Bloomberg.
Европейският сорт петрол Брент поевтинява с 0,72%, или 0,67 долара, до 92,85 долара за барел, а американският сорт West Texas Intermediate (WTI) – с 0,48%, или 0,41 долара, до 84,91 долара за барел.
Американският петролен институт съобщи, че щатските запаси на „черно злато“ са нараснали с около 4,5 млн. барела миналата седмица, според лица, запознати с данните. Предстои официалната статистика да бъде публикувана по-късно в сряда.
Въпреки че суровият петрол е напът да запише първото си месечно увеличение от май насам, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, се съгласи да намали добива, цените все още са значително под върха си, достигнат по-рано през годината вследствие войната в Украйна.
Инвеститорите се опасяват за забавен икономически растеж на фона на паричното затягане на централните банки. В допълнение, предстои през декември да влязат в сила нови санкции на Европейския съюз (ЕС) срещу Москва заради инвазията ѝ в Украйна.
„Има затегнатост, (с която) пазарът се насочва към зимата, особено когато той се подготвя за ембаргото на ЕС срещу руския петрол“, каза Шон Лим, петролен и газов анализатор в RHB Investment Bank Bhd. „В същото време, ако попитате дали цените ще скочат в отговор през декември, може и да не го направят, защото се вижда, че Русия вече пренасочва своя износ другаде“, допълни Лим.
В опита си да озапти инфлацията администрацията на американския президент Джо Байдън освободи милиони барели петрол от стратегическите резерви на САЩ. Във вторник енергийният министър на Саудитска Арабия отправи критика към големите вносители на суровината заради опитите им да озаптят покачващите се цени чрез продажби от запасите, като в същото време защити намалението в добива от ОПЕК+.
Продължават да се появяват и сигнали за отслабване на макроикономическата среда, помрачавайки перспективите за използване на енергия. По-рано през седмицата стана ясно, че китайската икономика се е възстановила по-силно от очакваното през третото тримесечие, но продължаващите силни ограничения против коронавируса, кризата в имотния сектор и рисковете от глобална рецесия поставят под въпрос усилията на Пекин да насърчи стабилното съживяване през следващата година.
*Към 09:28 ч. българско време