Повечето централни банки в Азия трябва допълнително да затегнат паричната си политика, докато поскъпващите суровини и поевтиняващите им национални валути, избутват инфлацията над целевите им равнища. Такова предупреждение отправи Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от Ройтерс.
"Китай и Япония са изключения, където икономическото възстановяване е по-бавно, забавянето продължава да е значително и инфлацията не е нараснала толкова рязко, както другаде", каза Кришна Сринивасан, директор в отдела на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион.
По думите му много азиатски валути са поевтинели "доста рязко", след като паричното затягане в САЩ доведе до увеличаване на разликата между лихвите, оскъпявайки вноса за страните в региона.
"Въпреки че базисният ни сценарий е инфлацията да достигне своя връх до края на годината, голямото поевтиняване на валутите може да доведе до по-висока инфлация и по-голяма устойчивост, особено като лихвите по света нараснат по-агресивно и това изисква по-бързо парично затягане в Азия", предупреди Сринивасан.
Според него тези движения може да предизвикат финансов стрес в азиатските страни с висок дълг.
"Сега Азия е най-големият длъжник в света, освен че е най-големият спестител, като няколко страни са изложени на висок риск от дългови затруднения", допълни експертът.