Суровият петрол започва новата седмица с понижения в цената, докато рецесионните опасения и новият връх на щатския долар потопяват нагласите на инвеститорите на негативна територия, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 1,74%, или 1,50 долара, до 84,65 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се понижава с 1,60%, или 1,28 долара, до 77,48 долара за барел, падайки до най-ниското си дневно ниво от януари насам, докато измерител на Bloomberg на щатската валута достигна исторически връх. Миналата седмица американският сорт изтри над 7% от стойността си в четвърти пореден седмичен спад, най-дългата серия от намаления тази година.
"Черното злато" е напът да отбележи първия си тримесечен спад в цената от над две години насам, докто централните банки продължават агресивно да затягат паричната си политика - миналата седмица регулаторите повишиха лихвите с общо 350 базисни пункта (б.п.), като намекнаха, че в последното тримесечие на 2022 г. ще има още такива стъпки. Тези ходове обаче помрачават перспективите пред търсенето на енергия и изтриват апетита на инвеститорите за поемане на рискове.
Низходящите движения в цената може да мотивират Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, да обмислят намеса на пазарите, която може да е вербална или чрез намаление на добива.
Възходящият натиск върху долара "носи разруха за суровините", каза Гари Рос, главен изпълнителен директор на Black Gold Investors LLC, по време на конференция в Сингапур, като изтъкна и възможността от още понижения в добива от ОПЕК. "Балансът търсене - предлагане успя да навакса и с навлизането в четвъртото тримесечие трупаме резерви", каза още Рос.
Инвеститорите следят и пътя на тропическата буря Иън, която се очаква да препрасне в ураган тази седмица, наближавайки континенталната част на Флорида, САЩ. Към момента синоптиците се затрудняват да определят къде природното бедствие ще удари най-силно.
*Към 10:06 ч. българско време