До каква степен световната икономика е адаптивна към прекъсвания във веригата на доставки може да се очаква дълбока или плитка рецесия в САЩ и ЕС. Този коментар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Алекси Андонов, изпълнителен директор на фонд "Витоша".
Той посочи, че липсата на достатъчно данни за адаптивността на световната икономика и геополитическите рискове затрудняват прогнозите.
Според него най-трудно се предвиждат къде са краткосрочните проблеми във веригата на доставки „откъдето бързо може да спадне инфлацията“, и напомни, че тази част е много по-малко зависима от централните банки.
„Пандемичните ефекти върху веригата на доставки отшумяват, но политиката за нулев Covid в Китай продължава да създава сериозно напрежение, отбеляза Андонов. – Войната в Украйна и напрежението между Китай и Тайван само утежняват положението, като подобни геополитически рискове, които могат да имат дългосрочни ефекти, са били до голяма степен пренебрегвани до момента, в който започнаха да създават огромни проблеми за много бизнеси.“
По думите му в процеса на деглобализация, който е и процес на увеличение на инфлацията, не се произвежда където е най-изгодно, а се търси по-късата верига, което води до покачване на цените.
В анализа си за геополитическата ситуация Алекси Андонов обърна внимание на факта, че зависимостта от Китай и напрежението с Тайван създават най-сериозния риск, като определи ефектите от откъсването на Китай от световната икономическа и финансова система краткосрочно като“ катастрофални“.
„Няма много данни и за ефектите от геополитическите рискове, така че пазари, централни банки и политици работят малко на тъмно по въпроса, каза Андонов. – Ако Китай бъде изваден от световната система, въпросът преди „кой ще спечели“ сега е „кой колко ще изгуби в краткосрочен план“. Деглобализацията ще спечели, ще има преместване на производства, но и процес на скъсяване на веригата на доставки.“
Андонов смята, че технологичните компании и технологичните решения за скъсяване на веригите ще спечелят най-много от този процес.
Той допусна, че в по-дългосрочен план може да има преосмисляне на инвестиции в Китай заради икономическата и зараждащата се демографска криза в страната, което може да намали зависимостта на останалия свят.
„В следващото десетилетие се очаква драматично намаление на работещото население в Китай и това ще намали икономическата активност“, каза още Алекси Андонов.
Какви са нагласите на инвеститорите след решението на Федералния резерв на САЩ за трето поредно увеличение на лихвените проценти с 0,75%? Какво ще е отражението върху инфлацията в ЕС повишението на лихвите от Европейската централна банка? Ще успеят ли високите цени на енергоносителите да намалят потреблението в Европа? Ще сложи ли край на енергийната криза евентуално решение на Русия за край на войната и увеличение на доставките на газ? Как ще повлияе това на инвестициите в LNG и алтернативно гориво?
Повече за рисковете пред световната икономика може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.