Американските акции приключиха сесията със спадове след агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв, тъй като инвеститорите все повече се опасяват, че централната банка ще тласне икономиката към рецесия в опита си да овладее инфлацията.
Индексът на „сините чипове“ Dow Jones затвори със спад от 107,1 пункта (0,35%) до 30 076,68 пункта. По-широкият индекс S&P се понижи с 0,84% до 3 757,99 пункта – най-ниско ниво от края на юли, а технологичният индекс Nasdaq изтри 1,37% до 11 066,81 пункта.
Всички индекси са в позицията да приключат седмицата със спадове от по над 2%, прогнозира CNBC.
Ориентираните към растеж технологични акции се понижиха най-силно в четвъртък на фона на опасенията от забавяне на икономическия растеж. Книжата на Apple Inc, Amazon.com Inc, Tesla Inc, Nvidia Corp поевтиняха с между 0,7-4,9%, докато референтната доходност на държавните облигации на САЩ достигна 11-годишен връх.
Производителите на лекарства и потребителски стоки излязоха на зелено, като акциите на фармацевтичната компания Eli Lilly поскъпнаха с 4%, след като UBS подобри прогнозата си за тях.
„Фед проправи пътя за голяма част от света да продължи с агресивното повишаване на лихвените проценти и това ще доведе до глобална рецесия. Колко тежка е тя ще се определи от това колко време е необходимо на инфлацията, за да спадне“, коментира Ед Моя, старши пазарен анализатор в Oanda.
„В бъдеще пазарът ще бъде свръхчувствителен към всякакъв вид коментари и данни от Фед. Бих очаквал повече волатилност, докато пазарът ги усвоява, но в същото време сме предпазливи оптимисти“, коментира и Брайън Климке, директор инвестиционни проучвания във финансова група Cetera, цитиран от Ройтерс.
„Определено виждам, че пазарът тества юнските дъна и има повишена вероятност да бъдат определени нови дъна“, допълва Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA Research.
S&P 500 сега е на около 3% от най-ниската стойност, която достигна в края на юни.