fallback

Все повече от членовете на ОПЕК+ подкрепят свиване на петролния добив

Повече яснота за намеренията на картела инвеститорите ще получат през септември

18:00 | 27.08.22 г. 4
Автор - снимка
Създател

В началото на тази седмица министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман Ал Сауд каза, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, може да бъде принудена да намали петролния добив. Сега все повече от страните членки на картела подкрепят подобни перспективи, пише Bloomberg.

Само 48 часа след изявлението от ресорния министър на Рияд Ирак, Алжир, Бахрейн, Кувейт, Екваториална Гвинея и Венецуела публикуваха изявления, с които изразиха подкрепа към предложението. В четвъртък подобни ходове направиха и Конго, Азербайджан, Судан и Либия.

"Прекомерната“ волатилност и липсата на ликвидност означават, че фючърсите са все по-откъснати от основите, каза Абдулазиз бин Салман Ал Сауд. "Доказателствата, че тази неотдавнашна вредна нестабилност (на цената на петрола) нарушава основните функции на пазара и подкопава стабилността на петролните пазари, само ще засилят нашата решителност", допълни той. 

ОПЕК+ има готовност да намали добива с цел да приравни двете страни на пазара, каза още принцът.

Трейдърите на пазара на "черно злато" бяха изненадани от резкия завой в позицията на Саудитска Арабия, като се има предвид, че американският президент Джо Байдън многократно е апелирал за ръст в добива, който да помогне за намаляването на инфлацията.

ОПЕК+ трябва да се бори и с възможността от възстановяване на доставките от Иран в случай, че ядрената сделка бъде възобновена.

Същевременно Европейският съюз (ЕС) се опитва да прекъсне изцяло доставките на енергоносители от Русия като част от санкциите срещу Москва.

Повече яснота за намеренията на картела инвеститорите може да получат на 5 септември, когато е следващото заседание на ОПЕК+.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:21 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още