Управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл не разочарова инвеститорите и за пореден път демонстрира твърдия си тон в речта си в Джаксън Хол. По време на изказването си Пауъл каза, че очаква централната банка да продължи с лихвените повишения по начин, който може да причини "известна болка" на щатската икономика, съобщи CNBC.
Необичайно кратката реч, разпростираща се в само шест страници, бе описана от Пауъл като "кратки забележки, по-стеснен фокус и по-директно послание". Тя бе очаквана от инвеститорите цяла седмица, като предизвикваше сътресения на световните финансови пазари.
Малко преди речта Wall Street откри редовната си търговска сесия в петък без единна посока.
Пауъл потвърди, че Фед ще използва "мощно инструментите си", за да озапти инфлацията, която е на близо 40-годишен връх, макар че през юли тя показа известно забавяне - от годишния размер от 9,1% през предходния месец до 8,5 на сто.
Към момента Фед е покачил лихвите с 2,25 процентни пункта и според Пауъл "сега не е моментът за пауза или за спиране".
"Въпреки че по-високите лихви, по-бавният растеж и по-меките условия на пазара на труда ще забавят инфлацията, те също така ще причинят известна болка на домакинствата и бизнесите. Това е, за нещастие, цената за намаляването на инфлацията. Но неуспехът за възстановяване на ценовата стабилност би означавал далеч по-голяма болка", смята Пауъл.
Малко след изказването му фондовите борси в САЩ се оцветиха в червено.
Към 17:20 ч. индексът Dow Jones Industrial Average отписа 0,13% до 33 248,98 пункта, показателят S&P 500 намаля с 0,22% до 4189,75 пункта, а измерителят Nasdaq Composite с 0,29% до 12 603,06 пункта.
Данните по-рано през деня показаха, че ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) е забавил ръста си до 6,3% на годишна база през юли, след като месец по-рано той достигна 6,8%. На месечна база показателят се е понижил с 0,1 на сто.
В интервю за CNBC управителят на Фед в Атланта Рафаел Бостик посочи, че петъчните данни биха го мотивирали да наклони вижданията си в посока ръст на лихвите от 50 базисни пункта - по-малък ход спрямо последните два в размер на по 75 базисни пункта.
Той обаче изтъкна, че предстои да бъдат публикувани още данни, които може да го накарат да си промени мнението.
В четвъртък ръководителят на банката в Сейнт Луис Джеймс Булард изрази мнение, че според него лихвите все още са твърде ниски, а инфлацията може да се окаже по-устойчива от очакваното.
"Базисният сценарий вероятно би бил, че инфлацията ще бъде по-устойчива спрямо очакванията, които много хора на Wall Street имат, и че ще е по-висока за по-дълго - риск, който е подценен от пазарите днес", смята Булард.