Суровият петрол поевтинява в петък, но въпреки това се насочва към отбелязването на седмично повишение на цената на фона на продължаващите прекъсвания в доставките и спекулации, че смяната на горивата ще подсили търсенето, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,24%, или 0,24 долара, до 99,36 долара за барел. За последните седем дни цената му е нараснала с над 4,5%.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 0,33%, или 0,31 долара, до 94,03 долара за барел. Сортът поскъпва с над 5% тази седмица, като е на път да отбележи най-голямото седмично повишение на цената от четири месеца насам.
Шест нефтени и газови находища в Мексиканския залив са затворени, след като изтичане в нагнетателната станция в Луизина спря работата на два тръбопровода. Очаква се тръбопроводите отново да заработят в петък, според Shell Plc.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) завиши прогнозите си за ръста на световното търсене на фона на поскъпващия природен газ и горещините, които подсилват потреблението. Световното търсене ще нарасне с 2,1 млн. барела дневно тази година, или с 380 хил. повече спрямо предходните прогнози на институтцията. Според агенцията Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници (ОПЕК+) едва ли ще увеличат предлагането в следващите месеци заради ограничения свободен капацитет. От друга страна, ОПЕК направи по-песимистични прогнози, като ги занижи по отношение на доставките.
Значителният седмичен ръст е предшестван от достигнатото миналата седмица шестмесечно дъно, когато инвеститорите се опасяваха за икономическите перспективи и по-слабото потребление.
Въпреки че пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки, разликата в спредовете се е свила, което предполага, че има известно облекчение на затегнатата ситуация. Спредът на Брента между двата му договора сега е в размер на 1,30 долара за барел спрямо над 3 долара преди месец.
*Към 09:51 ч. българско време