fallback

Опитите за рали на Wall Street не носят успех

Опасенията за рецесия на американската и на световната икономика влошават нагласите на трейдърите

23:58 | 22.06.22 г.

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси се понижиха леко при волатилна търговия, като пазарите не успяха да запазят ръстовете от по-рано през деня. Трейдърите бяха под въздействието на изявлението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който повтори становището на банката за борба с инфлацията.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 47,12 пункта до ниво от 30 483,13 пункта, като ускори загубите в последния половин час от търговията. Широкият измерител S&P 500 е надолу с 0,13% до ниво от 3759,89 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза спад от 0,15% и завърши деня на ниво от 11 053,08 пункта.

Нарастващите опасения от рецесия на Wall Street натежават върху индексите в последно време. Председателят на Фед Джером Пауъл заяви пред Конгреса в сряда, че централната банка е решена да овладее инфлацията, която достигна 40-годишен връх.

„Ние във Фед разбираме затрудненията, които предизвиква високата инфлация“, каза Пауъл пред Банковата комисия към Сената. „Силно сме ангажирани да забавим инфлацията и работим бързо за постигането на тази цел“, допълни той.

Пауъл каза още, че Фед ще запази курса си, докато види „убедителни доказателства, че инфлацията върви надолу“. Той също така заяви, че постигането на меко кацане за икономиката без рецесия става „значително по-предизвикателно“.

Миналата седмица Федералният резерв повиши лихвите с 0,75 процентни пункта и намекна, че повишения със същия магнитуд са възможни идния месец. Промяната в позицията на централната банка към по-агресивна борба с инфлацията притесни инвеститорите, които се тревожат, че Фед по-скоро би рискувал рецесия, отколкото запазване на високата инфлация.

Очакванията за предстояща рецесия продължиха да растат на Wall Street тази седмица. Citigroup повиши шансовете за глобална рецесия до 50%, като се позова на данни, че потребителите започват да ограничават разходите. Goldman Sachs счита, че рецесията става все по-вероятна за американската икономика, като заяви, че рисковете са „по-високи и по-централни“.

В същото време UBS съобщи във вторник, че не очаква рецесия в САЩ или в света през 2022 и 2023 г. според базовия си сценарий, „но е ясно, че рисковете от твърдо кацане нарастват“.

Енергийните компании пострадаха на фона на понижаването на цената на петрола заради опасения, че забавяне на икономиката ще засегне търсенето на гориво. Секторът се представи най-слабо в широкия измерител S&P 500 със спад от 4,2%.

Книжата на Marathon Oil и ConocoPhillips поевтиняха съответно със 7,2% и 6,3%. Цената на акциите на Occidental Petroleum и Exxon Mobil намаля със съответно 3,6% и близо 4%.

В сряда американският президент Джо Байдън призова Конгреса да отмени федералния акциз върху горивата за три месеца. Усилията целят да смекчат натиска на бензиностанциите за потребителите в година на избори.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 3,158% и 3,248%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, е надолу с 0,22% до ниво от 104,21 пункта. Еврото поскъпна с 0,37% до 1,057%, а паундът е надолу с 0,05% до 1,227 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,29% до 136,2 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се срина в сряда, тъй като инвеститорите са притеснени, че повишаването на лихвите от Федералния резерв може да тласне американската икономика към рецесия и това да намали търсенето на гориво.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 2,91 долара до 111,74 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 3,33 долара до 106,19 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поскъпнаха с 0,2% до 1841,70 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:16 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още