Основните щатски борсови индекси започват втората сесия за седмицата с ръстове в опит да избегнат мечия пазар при технологичните акции, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,82% до 32 487,72 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записва ръст от 1,13 на сто до 4053,14 пункта.
Технологичният индекс Nasdaq Composite отчита повишение от 164,14 пункта, или 1,41%, покачвайки се до равнище от 11 826,93 пункта.
Ръстовете бележат поредния опит на пазара да се възстанови след предходната седмица на разпродажби. S&P 500 е напът да прекъсне серията от шест поредни сесии на загуба – най-дългата подобна от 2011 г. насам. От началото на годината S&P 500 и Dow са изтрили от стойността си съответно 15,9 % и 11,3 на сто.
„Данните ни отразяват импулса, който видяхме в петък, като бележат неговото продължение“, коментира Арт Хоган, старши пазарен стратег в National Securities.
Акциите на Citigroup и Paramount Global поскъпват съответно със 7% и 10,8 на сто, след като Berkshire Hathaway разкри участието си в двете компании.
Нараства и цената на книжата на някои компании от сектора на полупроводниците. Акциите на Advanced Micro Devices поскъпват с 5,7 на сто, докато тези на Nvidia и Qualcomm прибавят към стойността си съответно 4,1% и 4 на сто. Книжата на Micron Technology поскъпват с 3,5 на сто.
Акциите на туристическите компании поскъпват, след като United Airlines повиши прогнозата си за приходите за второто тримесечие заради стабилизиращото се потребителско търсене. Цената на акциите на United Airlines расте с 4%, на Delta се увеличава с 3%, а на American Airlines - с 3%.
Акциите на Home Depot поскъпват с повече от 3%, след като търговецът на дребно публикува по-добри от очакваните тримесечни финансови резултати. Компанията също така повиши перспективата си за цялата година.
Междувременно акциите на Walmart поевтиняват с над 5%, след като компанията пропусна пазарните очаквания относно печалбата поради засилващия се инфлационен натиск.
Във фокуса на инвеститорите попадат и коментарите на управителя на Федералния резерв Джером Пауъл, който ще говори за плановете на централната банка за справяне с инфлацията на конференция на Wall Street Journal в 21:00 ч. българско време.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа расте съответно до 2,957% и 3,152 на сто.
Доларовият индекс, който отчита силата на американските пари спрямо шест конкурентни валути, изтрива 0,77% от стойността си, смъквайки се до ниво от 103,38 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се увеличава с 0,53 на сто до 114,8 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 0,68% до 115 долара за барел.
Петролните цени растат, отразявайки ветото на Унгария върху предложението за налагане на вето на руския петрол от страна на Европейския съюз, както и увеличените запаси на петрол в САЩ.
При търговията с благородни метали цената на златото нараства с 0,9% до 1830,10 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:20 ч. българско време.