"Лукойл" обяви най-високата си годишна нетна печалба от поне седем години насам след ръста на цените на енергията, предава Bloomberg.
Втората по големина петролна компания в страната се присъединява към местните си конкуренти "Роснефт" и "Газпром", които също обявиха силни резултати, сигнализирайки потенциално повишаване на възвръщаемостта за акционерите.
Силните резултати бяха подкрепени и от по-високия добив, след като ОПЕК+ смекчи ограниченията за производството.
Нетната печалба на „Лукойл“ достигна 773,4 млрд. рубли (6,9 млрд. долара) през 2021 г., което е 50 пъти повече спрямо предходната година. Печалбата за четвъртото тримесечие достигна 233,8 млрд. рубли, което е рекорден връх, съобщи компанията в отчета си в сряда, публикуван един ден по-рано от планираното.
Свободните парични средства, основата за изчисляване на дивидентите, са достигнали 693,6 млрд. рубли през 2021 г., което е второто най-високо ниво през последните седем години.
„Лукойл“ обеща да изплати еквивалента на най-малко 100% от коригираните си свободни парични потоци. Общият приток на свободни средства показва, че дивидентът за цялата година ще бъде в диапазона около 915 рубли за акция, коментира анализаторът от BCS Global Markets Рон Смит в имейл след публикуването на отчета. „Лукойл“ вече се договори за временен дивидент от 340 рубли на акция.
Цената на петрола нарасна с над 50% миналата година, след като търсенето се възстанови от пандемията, а доставките не успяха да са в крак с него. Цените продължават да растат, като цената на суровия петрол в Лондон надхвърли 113 долара за барел в сряда.
Финансовите резултати няма да намерят отражение в цената на акциите. Търговията беше спряна в Москва след срива на руските финансови пазара заради международните санкции вследствие на войната в Украйна. BCS Global Markets не очаква компанията да организира пресконференция за обявяване на резултатите си в близко бъдеще предвид настоящата обстановка.
На 28 февруари, последния ден за търговията с акции, книжата на „Лукойл“ отбелязаха спад от 4,5% до 4921 рубли. Те изгубиха 50% от стойността си на 24 февруари, най-големия срив от две десетилетия, след като руски войски навлязоха в съседна Украйна.