Винаги е трудно да се правят планове за търговия при военни сценарии. Оценката на евентуалните последици – както и техният магнитуд – никога не е лесно. Но и обратното не е. Ако ситуацията около Украйна се успокои, няма да има тихо и кротко обръщане на последните пазарни движения. Нещата ще останат трудни дори ако Русия промени курса, пише Маркъс Ашуърт за Bloomberg.
Това, което прави нещата особено объркани, е, че очевидните убежища – американският долар и най-вече краткосрочните американски държавни ценни книжа – незадължително са приятели на инвеститорите във времена на криза. Доларът, йената и швейцарския франк поевтиняха. Златото се представя добре, но е и впечатляващо – особено като се сравни с цената на някои метали за индустриална употреба. Доходността по 10-годишните германски държавни облигации е на най-високо равнище от края на 2018 г., достигайки положителна територия.
Доходността по 2-годишните американски държавни облигации. Графика: Bloomberg
В краткосрочен план ключът за посоката на пазара е енергията – дори и ако растящите разходи за жилище, храна и суровини плашат централните банки. Суровият петрол заплашва да пробие границата от 100 долара за барел от известно време и може да продължи дори и ако заплахата от въоръжен конфликт на европейския континент избледнее. Това е така, защото все още налице е силен постпандемичен икономически растеж и значителни логистични забавяния, които да поддържат покачването на цените. Поне на теория.
Цената на американския лек суров петрол WTI. Графика: Bloomberg
И все пак централните банки ще бъдат облекчени, ако има мир и той доведе до значително поевтиняване на цените на газа и петрола. Това ще помогне за пречупването на упоритата и срамно висока инфлация, която доведе до резки обрати в прогнозите за лихвите на водещите банкови регулатори. Известна доза реализъм за това до каква степен и колко бързо могат да бъдат увеличавани лихвите няма да е излишна. Но може би не трябва да се надяваме на това прекалено.
Облигационните пазари преживяват своя собствена криза, свързана с инфлацията, с която трябва да се справят. На фона на това, че част от кривата на доходността на американските държавни ценни книжа е на ръба да се обърне, има много смесени сигнали за това докъде могат да стигнат лихвите, преди възстановяването да бъде засегнато. Краткосрочната доходност не може да продължи да расте по-бързо от дългосрочната завинаги.
Спредът между испансаката доходност по 10-годишни облигации и германския бенчмарк. Графика: Bloomberg
Но налице са и други проблеми, включително и по-видимите признаци на напрежение в еврозоната. Испанската доходност по 10-годишните облигации достигна премия от 100 базисни пункта спрямо германския бенчмарк – най-високото равнище от лятото на 2020 г.; междувременно италианската 10-годишна доходност е близо 2%. Това не е точно криза, но със сигурност е неудобно. Президентските избори във Франция през април ще донесат още напрежение.
Кредитните спредове – премията, която корпорациите предлагат над държавния дълг – понесоха удар въпреки като цяло силните икономики. Наред със ситуацията в Украйна растящата доходност по държавни ценни книжа натежава като цяло на всички облигации. Активността по ново издаване почти пресъхна, като само емитентите с най-високо качество са уверени в това да тестват инвеститорското търсене.
Но вече има обещаващи сигнали, че снабдяването с корпоративен дълг ще се възстанови бързо. Prologis Inc. събра 500 млн. паунда в зелена сделка на два транша, а BMW Finance AG обеща скоро нова сделка. Емитентите ще бързат да увеличат финансирането си преди увеличаване на лихвите. Ако възходящата тенденция при доходността се успокои, те с радост ще отговорят на търсенето на инвеститорите. Има достатъчно пари, които да се вкарат в употреба, ако войната вече не е на дневен ред.
Междувременно ценните книжа могат – и може би трябва – са си починат сред бурното начало на 2022 г. Спорно е до каква степен последната корекция се дължи на Източна Европа. Отдръпването от някога любимите технологични и мемеакции със сигурност има значителен ефект. Ще има и още накъде да се върви, ако лихвените проценти останат твърдо насочени нагоре.
Годината имаше трудно начало – такова, което ще се влоши още повече, ако в Украйна се разиграе най-лошият възможен сценарий. Но ситуация, при която не се включват кръвопролития, просто ще преподреди списъка с оставащи източници на натиск. Хаотичното възстановяване заедно с инфлационните удари ще продължи да носи със себе си трудности. Така че не се вълнувайте. Не очаквайте много от дивидента от мира.